İş dünyasında seçim sonuçlarına ilk tepki

Tek parti iktidarının sona erdiği seçim sonuçlarının dönüm noktası olduğuna dikkat çeken iş dünyası yetkilileri, sonuca saygı duyulması gerektiği konusunda hemfikir.

8.06.2015 14:34:540
Paylaş Tweet Paylaş
İş dünyasında seçim sonuçlarına ilk tepki

Uzlaşma için önemli adım 

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı’nın genel seçim sonuçlarına ilişkin değerlendirmesi şöyle: “Türkiye seçmeni, dört partili bir meclis oluşturma yönünde irade ortaya koymuştur. Bu, Türkiye demokrasisi açısından barış ve uzlaşma yolunda atılmış önemli bir adımdır. Ülkemize hayırlı olmasını diliyorum”.

"Demokrasi kazandı"

Anadolu Grubu Başkanı Tuncay Özilhan, seçim sonuçlarıyla ilgili şu değerlendimeyi yaptı: “Öncelikle Türkiye için hayırlı olsun. Son derece zorlu bir dönemin ardından vatandaş görüşünü beyan etti ve bu da koalisyona işaret ediyor. Demokrasi kazandı herkes saygı duymalı. Gergin dönemden sonra Türkiye’nin sorunlarını çözecek bir hükümet oluşturulması lazım. Bir an evvel hükümet kurularak demokratik ve ekonomik reformların hayata geçirilmesi önemli.”

"Yatırımcı etkilenir"

Kibar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar, yaptığı açıklamada, “Muhtemelen azınlık hükümeti kurulur ve belli bir süre sonra erken seçime gidilir.  CHPMHP ve HDP’nin bir arada olması zor. Şartlı destek veya koalisyon gibi olur. Yeni vekiller ve seçilenler halk adına sorumluluk alıyorlar. Sağduyuyla hareket etmeleri halkın beklentisidir” yorumunu yaptı. Eli taşın altında olanların herzaman faturayı ödeyenler olduğunu da kaydeden Kibar, “Tabiki tüketiciyle, halkımızla bu faturayı ödüyorlar. Sanayici, iş dünyası, yatırımcı potansiyel volatiliteden en fazla etkilenen kesiml olacak” dedi.

Koalisyona saygı 
Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın da seçim sonuçlarının Türkiye’ye hayırlı olmasını dileyerek şunları söyledi: "Demokrasi kazandı. Buradan çıkan koalisyona herkesin saygı duyması lazım. Ortaya çıkacak koalisyon ülkenin reform programının hayata geçirilmesi açısından son derece önemli. Seçim sonuçlarını tüm liderlerin çok iyi değerlendirmesi lazım.”

"Her kesim temsil ediliyor"

Mudo Onursal Başkanı Mustafa Taviloğlu, seçim sonucunda meclise 4 partinin girdiğini hatırlatarak şunları söyledi: “Her kesimin temsil edilmesinden, Kürtlerin de temsil edilmesinden memnunum. Halk, kamuoyu tercihini belli etti. İnşallah Türkiye bu sonuçtan hayırlı çıkar. Türk halkı, Anadolu halkı sağduyuludur. Barış ve huzur istiyor memleket. Bundan sonra da huzur için, kalkınma için çalışmalı herkes.” 


İstanbul  Hazırgiyim ve konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı  Hikmet Tanrıverdi:

Seçim sonuçlarını olgunlukla karşılamamız gerekir. Seçmen sözünü söyledi. Şimdi siyasilerin ellerini taşın altına koymaları ve uzlaşmaya dönük adım atmaları gerekiyor. Çok partili bir koalisyon görmüyorum. Azınlık hükümeti veya iki partili bir koalisyonun Türkiye’nin daha çok yararına olacağına inanıyorum. Bir erken seçim kararı Türkiye’yi kaosa sürükleyecektir. Ekonomimiz güçlü. Ancak siyasi belirsizliğin uzamaması gerekiyor. Bu nedenle vakit geçirmeden ekonomiye odaklanmak zorundayız. 

 

Şahinler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Şahin:

Bulunduğu coğrafyada ciddi karışıklıklar yaşanmasına rağmen, Türkiye güzil bir demokrasi örneği verdi. Ülkemizin doğusundan batısına kuzeyinden güneyine herkes demokrasiye sahip çıktı. Olgunluk içinde geçen seçimleri büyük başarı olarak değerlendiriyorum. Bu seçimlerde seçmen 13 yıl iktidarda olan bir partiyi uyardı. Kısa vadede yeniden seçime gitmenin bir esprisi yok. Türkiye yeni dönemde sağlıklı bir koalisyon veya dışarıdan desteklenen azınlık hükümetiyle rahatlıkla yönetilebilir. Ekonomiye zarar vermeden, istikrarsızlığa yol açmadan Türkiye geleceğini bu kulvarda sürdürebilir.

 

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Başkanı  Şeref Fayat:

Sonuçlar ülkemize milletimize hayırlı olsun. Yaklaşık 13 yıldır devam eden tek parti iktidarı dönemi sona erdi. Seçmen dört partili bir Parlamento’dan yana tercihini ortaya koydu.  AK Parti ve MHP arasında bir koalisyon hükümeti öngörüyorum. Piyasalarda küçük hareketlenmeler olabilir ama büyük bir kırılma beklemiyorum.  İş dünyası olarak erken seçime sıcak bakmıyoruz. Belirsizlik sürecinin uzaması halinde ekonomimiz aksayabilir.  

 

Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği  (TASD) Başkanı Hüseyin Çetin:

7 Haziran’da demokrasi kazandı. Seçmen özgür iradesini sandığa yansıttı. Yeni Parlamento’nun bir çözüm üreteceğine inanıyorum.  Türkiye büyük bir ülke. Güçlü bir ekonomimiz var. Seçim sonuçlarının barış ve  özgürlüğü getirip, sanayicinin önünü açmasını diliyorum.

Piyasalarda ciddi bir sarsıntı beklemiyorum.  Yeni bir genel seçimi zorlayarak zaman kaybetmemeliyiz. Kurda suni bir artış olsa da önümüzdeki günlerde normale dönecektir.  Dolar kuru 2,75 civarında dengeye oturacaktır.

 İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz