"Menkul kıymet kullanmak zorundayız"

Borsa İstanbul Başkanı Karadağ, "En ufak kur ve piyasa dalgalanmalarında hop oturup hop kalkmak, istemiyorsak, daha konforlu bir gelecek için mutlaka menkul kıymet kullanma zorunluluğumuz var" dedi.

14 KASIM, 20170
Paylaş Tweet Paylaş
"Menkul kıymet kullanmak zorundayız"

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB) tarafından düzenlenen Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi'nin açılış konuşmasını yapan Borsa İstanbul Başkanı Himmet Karadağ, daha sonra DHA'ya açıklamalarda bulundu. Karadağ, dünyanın tüm orta ve uzun vadeli yatırımlarını menkul kıymet kullanımı ve sermaye piyasalarıyla fonladığını söyledi.

Borsaya uluslararası yatırımcının talebinin yüksek olduğunu ve kazanmak isteyenleri Türkiye ekonomisine yatırım yapmaya çağırdıklarını belirten Karadağ, "Hisse senetlerimiz hala yatırım yapılabilir. Üçüncü çeyrek bilançolarımız açıklandı, geçen yıla kıyasla iki kat, yüzde 50-60 karlarla çok pozitif ilerlemeler var. Borsamıza uluslararası yatırımcı talebi çok yüksek. Borsa şirketlerimizin değeri hala yatırım yapılabilir seviyede, ülkemizin makrolarına baktığımızda büyüme, enflasyon tamamı sürdürülebilir ve çok sağlıklı temeller üzerine kuruluyor. Kazanmak isteyenleri Türkiye ekonomisine yatırıma çağırıyoruz. Zaten onlar da geliyor, yakın gelecekte çok başarılı, ölçeği yakalamış şirketlerimizi de halka arza hazırlıyoruz ki uluslararası ve yerli talebi karşılayabilelim. Çünkü çok ciddi fon girişi var. Hisseye olan talebi artırarak çalışmaları sürdüreceğiz. Uluslararası piyasalarla karşılaştırdığımızda günlük işlem hacimlerimiz çok iyi. Bu ay içerisinde 11 milyar liranın üzerinde günlük işlem hacmi yakaladık. Hem endekste hem günlük işlem hacminde şu an halen 10 milyar lira bandında hareket ediyoruz" diye konuştu.

"Yeni fırsatlar oluşturacağız"

Kongrenin sermaye piyasaları için çok önemli olduğunu kaydeden Karadağ, "Sektörümüzün ulusal ve uluslararası bütün paydaşları burada. Konuları detaylı, derinlemesine tartışacağız, piyasalarımızın buna ihtiyacı var. Türkiye ekonomisinin, sürdürülebilir finansmanın, büyümenin; sermaye piyasalarına, menkul kıymet kullanımına ihtiyacı var, bu fırsatla bir araya geldik. Bir arada yeni ürünler geliştireceğiz, ülkemizin kalkınması, büyümesi için yeni fırsatlar oluşturacağız" dedi.

"Borsa İstanbul ve sermaye piyasaları olarak büyümenin finansmanına katkı yapabileceğimiz yani lokomotifi olabileceğiz eşikteyiz" diyen Karadağ şöyle devam etti:

"Her şey kararınca ve sürdürülebilir olmak zorunda. Borsa İstanbul olarak tam da büyümenin finansmanına katkı yapabileceğimiz, lokomotifi olabileceğimiz bir eşikteyiz. 2000 sonrası dönemde bankacılık reformuyla, bankalarımız Türk ekonomisinin büyümesine çok ciddi katkı verdi. Şu an bankalarımızın önderliğinde 'sermaye piyasası reformuyla' sermaye piyasası kurumlarımız bu katkıyı verecekler.

Dünyanın tüm gelişmiş ekonomilerinde olduğu gibi menkul kıymet kullanımı vadeyi ciddi anlamda hem esnetiyor hem de uzatıyor. Bizim temel problemimiz kısa vadeli fonlarla orta ve uzun vadeli projeleri finanse etme zorunluluğu. Bunun da tek bir sihirli yöntemi var; menkul kıymet."

"Varlık Fonu, ekonomimizin akıncısı"

Varlık Fonu'nun kuruluş sürecini henüz tamamlamadığını ve yoğun bir çalışma içerisinde olduklarını aktaran Karadağ, bu konuda çok aceleci olmamak gerektiğini söyledi. Karadağ, "Kuruluş sürecine ilişkin yoğun bir şekilde çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Burada tabi beklentiler çok yüksek, yüksek olması da lazım. Ülke ekonomimize büyük katkılar verecek bir oluşum. G20 ülkelerinin tamamında çok başarılı bir şekilde kullanılıyor, biz de kullanacağız, ekonomimizin akıncısı olarak kurgulayacağız. Ancak bunun için çok aceleci olmamak lazım, varlık devirleri, bu devirlerin sonrasında yasal ve ikincil mevzuatta yapılması gereken ilave değişiklikler gerekiyor. Bunlara ilişkin ekiplerimizle beraber yoğun çalışıyoruz. Başbakanımız Binali Yıldırım'a sunacağız, gerekli adımları hükümetimizin bilgisi dahilinde atıyor olacağız" ifadelerinde bulundu.

Yıl sonu büyüme beklentilerine ilişkin de bilgi veren Karadağ, "Üçüncü çeyrek rakamları, mikro değerler çok pozitif bir gösterge. Üçüncü çeyrek büyümemiz beklenilenin biraz yukarısında gelecektir. Yıl sonunu yine güzel bir değerle kapatacağız" dedi.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz