"Siyaset para biriktirmek için değildir"

Uruguay eski Devlet Başkanı Jose Mujica, kitabının tanıtım toplantısında ''Siyaset para biriktirmek için değildir'' dedi

30.10.2015 14:12:200
Paylaş Tweet Paylaş
"Siyaset para biriktirmek için değildir"
Uruguay eski Devlet Başkanı Jose Mujica, kitabının tanıtım toplantısında, “Parayı çok sevenlerin sanayi ve ticaretle ilgilenmesini ve bunun vergisini ödemeleri gerektiğini düşünüyorum. Siyaset para biriktirmek için değildir. Halka hizmet ederek kendini mutlu hissetmek içindir. Basit olmaktır ve halk gibi olmaktır, sıradan bir vatandaş gibi olmaktır" dedi.

10 GÜN TÜRKİYE'DE KALACAK. KILIÇDAROĞLU'YLA GÖRÜŞECEK

Uruguay eski Devlet Başkanı Jose Mujica, yeni kitabı “İktidarda bir kara koyun, saraysız başbakan Jose Mujica" kitabının tanıtım toplantısını Şişli Belediyesi'nde gerçekleştirdi. Mujica, Uruguay Parlamentosu Milletvekili olan eşi Lucia Topalansky 10 günlük bir ziyaret için dün akşam Türkiye'ye geldi. Mujica ziyareti boyunca çeşitli etkinliklere katılacak ayrıca CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşmesi bekleniyor.

MİLLETVEKİLİ EŞİYLE BİRLİKTE GELDİ

Mujica, Uruguay Parlamentosu Milletvekili olan eşi Lucia Topalansky ile birlikte sabah saatlerinde Taksim'de kaldığı otelden CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağababa'nın kullandığı klasik araba ile tanıtımın yapılacağı belediye binasına geldi.

Basın toplantısına, CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağababa, CHP Milletvekili Şafak Pavey, Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü, Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, DİSK Genel Başkanı Kani Beko ve kitabın yazarları Andres Danza, Ernesto Tulbovitz'de katıldı. Mujica, Türkiye ziyareti kapsamında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşmede hangi konuların gündeme geleceğine ilişkin soruya ise “Özel konularım yok gündemde olan. Sadece arkadaşlığımı geliştirmek istediğim bir ülkeye saygı ve hürmetim var" dedi.

Mujica gelirinin yüzde 90'nı bağışladığının hatırlatılması üzerine ise, “Yaşamak için az şeye ihtiyacımız var. Bildiğim kadarıyla para ve zenginlik diğer dünyaya götürülemiyor. Yaşama bayılıyorum, onu satın alamazsınız ve elinizden gidiyor. Ülkemi ve halkımı çok seviyorum. Ben gidince geriye onlar kalacak ve mücadeleye devam edecekler. Parayı çok sevenlerin sanayi ve ticaretle ilgilenmesini ve bunun vergisini ödemeleri gerektiğini düşünüyorum. Siyaset para biriktirmek için değildir. Halka hizmet ederek kendini mutlu hissetmek içindir. Basit olmaktır ve halk gibi olmaktır, sıradan bir vatandaş gibi olmaktır" ifadelerini kullandı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz