"TÜSİAD: Türkiye, AB'nin kapı bekçisi olamaz"

TÜSİAD Başkanı Symes, "Türkiye göçmenlere karşı AB'nin tampon bölgesi veya kapı bekçisi olamaz" dedi.

20 EKİM, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
TÜSİAD: Türkiye, AB'nin kapı bekçisi olamaz
'Gümrük Birliği'nde Yeni Dönem ve İşdünyası Raporu'nun tanıtım toplantısında konuşan TÜSİAD Başkanı Cansen Başaran-Symes, son dönemde göçmen sorunu konusunda, bu konu bazlı işbirliği eğiliminin ön planda olduğuna dikkat çekti.

FİZİKİ VE MANEVİ DUVAR

Akademisyen Sinan Ülgen'in 3 hafta önce New York Times'da yer alan makalesine atıfta bulunan Symes, "Türkiye göçmenlere karşı AB'nin tampon bölgesi veya kapı bekçisi olamaz. AB'nin gelecekte tam üyesi olmasını planladığı bir ülkeyle arasındaki fiziki ve manevi duvarları bazı küçük siyasal ve mali ödünler karşılığında güçlendirecek bir süreç bizim açımızdan son derece kaygı vericidir" diye konuştu.

Üyelik sürecinin toplumun bütününe sağlayacağı siyasal ve sosyal kazanımların bir kısmından, ya da bu kazanımları toplumun bir bölümünden yoksun bırakacak dengesiz bir yaklaşıma sıcak bakmalarının mümkün olmadığının altını çizen TÜSİAD Başkanı, şunları söyledi:

"MÜZAKERE BAŞLIKLARI PAZARLIK KOZU OLAMAZ"

"Burada kapsayıcı bir yaklaşımı benimsiyoruz. Bu tip ilişkilerin çoğunu AB zaten Avrupalı olmayan birçok üçüncü ülkeyle de kurmaktadır. Dolayısıyla Türkiye'ye özel bir ayrıcalık değildir. Aynı şekilde Türkiye'nin üyelik sürecinde elde etmesi gereken hakları yeni işbirliği koşullarına bağlayan yaklaşımları da tutarlı bulmuyoruz. Bunun bir kere daha altını burada çizmek isterim. Katılım müzakereleri başlıklarının başka tür işbirliklerinin pazarlık kozu haline gelmesi fazlasıyla yadırgatıcı bir durumdur. Seçimler sonrası oluşacak yeni siyasal tabloda bu kaygılarımızı gözeten ve üyelik sürecini yeniden canlandıracak bir anlayışın hâkim olmasını ve AB tarafıyla masaya bu kaygıları dikkate alacak şekilde oturulmasını umut ediyoruz."

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz