Zeybekci: İndirimlerin sonu değil

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "TCMB'nin bu ay faizi indirme yolunda adım atmaması, indirimlerin sonu değil" dedi.

26.10.2016 17:03:370
Paylaş Tweet Paylaş
Zeybekci: İndirimlerin sonu değil
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Doğu ve Güneydoğu'daki iş adamları için Türkiye Bankalar Birliğinin (TBB) devreye sokulduğu iddiaları ile ilgili, "Bankaların kredi veren organlarının sorumluluklarıyla ilgili rahatlatma bir iki gün içinde görünebilir. Bunun bir rahatlama sağlayacağına inanıyorum." dedi.

Zeybekci, Türkiye-Sırbistan-Bosna Hersek Üçlü İş Forumu sonrasında basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Bosna Hersek ile Sırbistan arasında yapılması planlanan otoyol projesi ile ilgili bir soru üzerine Zeybekci, söz konusu otoyolun projelendirilmesini hibe olarak yapabileceklerini, finansmanını kendilerinin formüle edeceğini kaydetti.

Bu otoyolun normal bir ticari formülle yapılacağını aktaran Zeybekci, burada en önemli aktörlerden birisinin Eximbank olmasını öngördüklerine işaret ederek, "Buradaki asıl kastımız Eximbank olarak finanse edeceksek, tabi ki Türk müteahhitleri tarafından yapılmasını öngöreceğiz. Onlar projeyi beğensinler, seçsinler, belirlesinler. Biz projelendirilmesini hibe olarak formüle edebileceğimizi düşünüyoruz." diye konuştu.
Zeybekci, Başbakan Binali Yıldırım'ın da bu otoyol projesi ile ilgili destek vereceğine inandığını söyledi.

Başbakan Yıldırım'ın bankacılık sektörüne yönelik açıklamalarının sorulması üzerine Zeybekci, Afyon'daki istişare toplantıları sırasında ortaya atılan konuya yönelik, kendi ellerinde de buna yönelik bilgiler, şikayetler olduğunu dile getirdi.

Bazı şirketlerin finans anlamında hassasiyet yaşadığı bir dönemde bazı bankaların o firmalarla arka kapıdan başka pazarlıklar yaptığını bildiklerini vurgulayan Zeybekci, sözlerine şöyle devam etti:

"Faizleri çok üst seviyelere çıkararak, bankacılığa yakışmayan, tefeci mantığı ile, insanların zayıf anlarında onların zafiyetlerinden faydalanma şeklinde bir yaklaşım içinde olabildiklerini duyduk ve görüyoruz. Bunun gereği yapılır, hem de şiddetli bir şekilde yapılır. Bunu yapabilecek olan bankaları denetlemekle ilgili bağımsız kurullar var. Hükümet olarak da böyle bir şeye asla müsaade etmeyiz. Ticari hayatımızdaki şirketlere de böyle bir müdahaleyi asla uygun görmeyiz."

"Spekülatif amaçlı bazı oyunların oynanması bizi üzer"

Bakan Zeybekci, dolar/TL kurunun mevcut seviyesinin Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) faiz indirimlerine hala alan olduğu yönündeki değerlendirmelere ilişkin görüşlerini de paylaştı.

"TCMB'nin bu ay faizi indirme yolunda adım atmaması, indirimlerin sonu geldiği yönünde de algılanmamalı." diyen Zeybekci, gerek enflasyonda, gerek ekonomide olumlu yöndeki gelişmeleri destekleyici bir şekilde TCMB'nin politikalarında hala bir alanın, mesafenin olduğunu düşündüğünü dile getirdi.

Zeybekci, bundan sonra yapısal reformlarla, ekonomideki önemli gelişmelerle, büyümenin artmasıyla ve enflasyonun düşmesiyle TCMB'nin elinde yeni bir alan oluşacağına inandığının altını çizdi.

Kurlarla ilgili konunun önemli olduğunu, TL'nin değer kaybını önemsemediklerini söylemenin yanlış olacağını vurgulayan Zeybekci, kurların istikrar içinde hareket etmesinin kendileri için endişe edecek bir durum olmadığını dile getirdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz