Erdoğan'dan Merkez'e eleştiri

Enflasyonun ana sebebinin yüksek faiz olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "'MB'nin bağımsızlığı var müdahale etmeyin' diyorlar. Müdahale etmediğimiz için bu hale geliyor" diye konuştu.

17.11.2017 13:47:000
Paylaş Tweet Paylaş
Erdoğan'dan Merkez'e eleştiri

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin genel merkezinde Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda konuştu.

"Dövizdeki şişkinlik kısa sürede normal seyrine dönecek"

"Ekonomide de açık bir operasyonla karşı karşıya olduğumuz aşikardır. Belli ki bir yerlerden Türkiye'nin dikkatinin dağıtılması için düğmeye basılmış. Üstesinden gelemeyeceğimiz bir yükle de hamdolsun karşı karşıya değiliz" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Hiçbir rasyonel temeli olmayan dövizdeki şişkinliğin kısa sürede normal seyrine kavuşacaktır. Dövizdeki şişkinliğin kısa sürede ortadan kalkacağını, kurun tekrar kendi seyrine döneceğine inanıyorum" şeklinde açıklamada bulundu.

"Enflasyonu doğuran ana sebep faizdir"

Enflasyonu doğuran ana sebebin faiz olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu konuda beni anlamayanlar er veya geç anlayacaklar. Enflasyon, yok hıyarmış yok salataymış bunlardan kaynaklanan bir şey değil. Ana sebep faizdir, faiz. Bunu öğreneceksiniz. Bunu bütün gelişmeler teyit ediyor zaten. Hala bunu anlamak istemeyenler, batıdaki kafalarla çözmeye çalışanlar tabii ki bizi anlamazlar. Batıdaki kafaların da bir kısmı zaten uygulamaları ile bizi destekliyor. ABD'deki faiz oranları ortada. Japonya ortada. Avrupa ortada. Enflasyonların da orada ne olduğunu zaten görüyoruz. Bizdekilere bunu hala anlamadık. Faiz lobisine çalışıyorsunuz başka bir şey yok. Bu ülkede en çok kazanan hangi kurumlar, kimler? Banka sahipleri, finans sektörü. Onlar götürüyor parayı. Bu kadar yüksek ile kredi vermeye kalkarsan tabii ki yatırımlar bu ülkede yürümez. Hala bunu anlatamıyoruz. Bu konuda maalesef devletin bankaları dahi ciddi bir muhafazakarlık içindedir. Bu iş böyle yürümez, bunu çözeceğiz. Başbakan ile de konuştuk. 15 senedir bunda inat edilmiştir. Faizi düşürdük, enflasyon tek haneliye geldi" dedi.

Merkez Bankası'na: Yanlış yoldasınız

MB’nin söylediklerinin hiç biri tutmuyor tutmaz. Yanlış yoldasınız. 'MB'nin bağımsızlığı var müdahale etmeyin' diyorlar. Müdahale etmediğimiz için bu hale geliyor. Ülkemizi ekonomik alanda sıkıştırmak isteyenlere verilecek en güzel cevap üretimdir. 2018 yılı içinde hiç şüphesiz mali disiplini elden bırakmayacağız" şeklinde konuştu. 


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz