"Merkez Bankası bağımsız bir kuruluştur"

Merkez Bankası'nın yarınki kritik toplantısı öncesinde, Hükümet Sözcüsü Kurtulmuş'tan önemli açıklamalar.

23.01.2017 14:25:250
Paylaş Tweet Paylaş
"Merkez Bankası bağımsız bir kuruluştur"
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Merkez Bankası'nın bağımsız bir kuruluş olduğunu söyledi. Kurtulmuş, Olağanüstü Hal Komisyonu'nun iki yıl boyunca çalışacağını söyledi. Gözaltı süresinin 30 günden 7 güne indirildiğini söyleyen Kurtulmuş, 5 günlük avukatlarla görüştürülmeme yasağının da kalktığını kaydetti.

Kurtulmuş'un açıklamalarında öne çıkan noktalar şöyle:

Kurtulmuş: "Sayın Trump, ABD'nin yeni başkanı olarak göreve başlamış ve bu süreçte, hem Ortadoğu politikalarında hem dünya siyasetinde ABD'nin izleyeceği yeni yol haritalarını ortaya koymaya çalışacağı anlaşılmaktadır. Ümit ederiz ki yeni yönetim, hem Ortadoğu'da barışı sağlayacak perspektiflere sahip olsun hem dünyada barışı sağlayacak önemli adımların atılabilmesine imkan sağlayacak inisiyatifler alsın. Bu çerçevede, özellikle Türkiye ile ABD ilişkileri bakımından eski yönetim zamanında tekrarlanan hataların tekrarlanmayacağı kanaati ve ümidindeyiz."

Kurtulmuş: "Trump yönetiminden, özellikle Türkiye-ABD ilişkilerini yeniden güçlendirmek bakımından iki konuda görüşlerini gözden geçirmelerini tavsiye ve temenni ediyoruz. Bunlardan birisi 15 Temmuz darbesinde bu halkın bütününe karşı suç işlemiş bir eşkıya çetesinin başı olan Gülen'in ABD'den Türkiye'ye iadesi… İkinci temel mesele ise PYD'ye verilen desteklerin sona erdirilmesi."

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz