Varufakis 'Avrupa' partisi kuruyor

Yunanistan eski Maliye Bakanı Yanis Varufakis Avrupa çapında bir sol hareket ile siyasete geri dönüyor.

4.01.2016 16:46:400
Paylaş Tweet Paylaş
Varufakis 'Avrupa' partisi kuruyor
Alman Basın Ajansı'nın (dpa) Neues Deutschland gazetesinden aktardığı habere göre, Yunanistan eski Maliye Bakanı Yanis Varufakis'in de kurucu üyeleri arasında yer alan yeni sol hareket, 9 Şubat'ta Berlin'de düzenlenecek bir törenle resmen kurulacak. Yeni oluşumun kısaca "DiEM 25" (Avrupa'da Demokrasi Hareketi - Democracy in Europe Movement 2025) olarak anılacağı belirtildi.

Berlin'deki Volksbühne'de düzenlenecek kuruluş toplantısında, "Avrupa'nın nasıl demokratikleştirileceği ve artan dağılma tehdidinin nasıl önlenebileceğine" ilişkin fikirler ortaya konacak. Uluslararası kreditörlerin zorlu şartlarına direnen Varufakis, temmuz ayında maliye bakanlığı görevinden ayrılmıştı. Ayrılma gerekçesinde "Euro Grubu'nun bazı üyelerinin toplantılara katılmamasını tercih edeceklerini kendisine bildirdiğini" vurgulayan Varufakis, istifasının Başbakan Aleksis Çiprak tarafından "müzakerelerde ilerleme kaydedilmesinde yardımcı olabilir" sözleriyle karşılandığını açıklamıştı.

ÇİPRAS BAŞARISIZLIĞA UĞRAYACAK

Kasım ayı başında DW'ye görüşlerini açıklayan Varufakis istifası ve Çipras hükümetinin geleceğine ilişkin görüşlerini şöyle özetlemişti: "Çipras başarısızlığa uğrayacak. Bunu kendisi de biliyor. Çipras inanmadığı halde yardım programını onaylamaya zorlandığını kendisi de ifade etti. Şimdi tuhaf bir durumla karşı karşıyayız. Avrupa'nın muktedirleri, Uluslararası Para Fonu, Avrupa Merkez Bankası, Alman ve Yunan hükümeti uygulanmayacaklarını bildikleri bir yardım programını uygulayacaklarını ifade ediyor. Bu sahtekârlıkla bir ilgimin olmamasını istedim, o nedenle istifa ettim."

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz