Portföy Yönetiminde Büyük Yarış Başlıyor

Fuat Erbil / Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı    Capital ve Paragaranti, 1 Ekim 2003’de büyük bir organizasyon başlatıyor. Bigpara.com’un da desteği ile gerçekleştirilecek “Sanal P...

1 EYLÜL, 20030
Paylaş Tweet Paylaş
Portföy Yönetiminde Büyük Yarış Başlıyor
Fuat Erbil / Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı  
 
Capital ve Paragaranti, 1 Ekim 2003’de büyük bir organizasyon başlatıyor. Bigpara.com’un da desteği ile gerçekleştirilecek “Sanal Portföy Yarışması”, paragaranti.com sitesinde yürütülecek. Katılımcılar, döviz, hisse senedi, bono ve fon gibi gerçek yatırım araçlarıyla, sanal 100 milyar lira ile yarışacaklar. Kazananları ise büyük ödül bekliyor. Bu büyük organizasyonun ayrıntılarını, Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Fuat Erbil anlattı…  
 
Geçen yıl “süper yatırımcı” ile yola çıktık. Bu yıl “ParaPlay” ile devam ediyoruz. Hedef, üniversiteliler, genç profesyoneller, küçük büyük demeden şirketlerde para işiyle ilgilenen herkes. Paragaranti.com adresinde gerçekleştirilecek “Sanal Portföy Yarışması”, portföy yönetimi ve strateji geliştirmede kendine güvenenlerin rekabetini amaçlıyor.  
 
Capital ve Paragaranti.com’un işbirliğinde, Bigpara.com’un katkılarıyla düzenlenen bu yarışma, 1 Ekim’de başlayacak ve 15 Aralık tarihinde sona erecek. Yarışmaya katılmak isteyenler, paragaranti.com sitesine kayıp yaptırıp, 100 milyar liralık sanal portföy ile yola çıkacaklar. Hedef, 2.5 aylık sürede bu 100 milyar lirayı en iyi şekilde değerlendirip, listenin ilk sırasında yer almak…    
 
Garanti Bankası’nın genel müdür yardımcısı Fuat Erbil, yarışmacılara paragaranti.com sitesinden her türlü bilgi, analiz, günlük yorum ve yatırım tavsiyelerinin sunulacağını söylüyor. Erbil, “Yarışmacılar, bilgisayarlarından uzak olduklarında da onlara SMS ile günde 2-3 kez bilgi sağlayacağız” diyor.  
 
Fuat Erbil, yarışmanın içeriği, katılım koşulları, yarışma kazananlara verilecek ödüller ve sağlanacak teknik destekler konusunda Capital’in sorularını yanıtladı:  
 
Bu yarışmayla ne hedefleniyor? Nasıl bir yarışma olacak?  
 
Öncelikle Paragaranti.com hakkında biraz bilgi vermek isterim. Paragaranti’yi, biz Kasım 2000’den bu yana müşterilerimiz ve internet bağlantısı olan herkesle paylaşıyoruz. Bunun için Garanti Bankası’nın müşteri olmaya da gerek yok. Siteden herkes yararlanabiliyor. Herhangi bir ücret ödenmiyor, ücretsiz üye olunabiliyor.    
 
Üye olunca da Reuters’in saniye endeksini sunabiliyoruz. Burada borsa, menkul kıymet piyasaları ve döviz kurlarındaki değişimler gibi birtakım olanaklar da var. Dolayısıyla paragaranti.com herkese açık bir hizmet. Ancak, eğer Garanti Bankası müşterisiyseniz, daha fazlasını alabiliyorsunuz. Örneğin, hesaplarınızı, varlıklarınızı, portföyünüzü görebiliyorsunuz.  
 
Biz bu projeye başlarken, Türkiye’de özellikle yatırım kanadında çok ciddi eksiklikler olduğunu düşünüyorduk ve hala da boşluk var. Bu misyonu Türkiye gerçekleştirmiş değil. Yatırım aracı anlamında ülkemiz çok fakir değil. İnanılmaz araçlarımız yok ama şu anda ciddi yatırımcıları tatmin edecek araçlar var. Ancak, en büyük eksiklik, bunların bilinmemesi ve kullanılmıyor olmasıdır.  
 
Borsadaki durumu çok açık biliyoruz. Euroband çok yeni kullanılmaya ve halk arasında tanınmaya başlandı. Hazine bonosu ve yatırım fonları bile çok ciddi anlamda Türk tüketicisi tarafından tanınmış değil. Dolayısıyla, bizim en büyük misyonumuz, özellikle yatırım araçları konusunda müşterilerimizi bilgilendirmek.  
 
Bunu yaparken, sokaktaki vatandaşın yanı sıra, bir şirketin muhasebecisi ya da bir analistin de bizi referans olarak kullanmasını istiyoruz. Buradaki rakamları, o şekilde derlemeye çalıştık. Tabii, sonuçta, bu bilgileri kullananların, bankacılık işlemlerini de Garanti Bankası’nın internet şubesi aracılığıyla gerçekleştirmesini arzuladık.  
 
Önceliklerinizden birisi de hedef müşterileri paragaranti.com’a ısındırmak mı?  
 
Evet, böyle bir misyonla çıktık. Ve iddiamız şu ki, içerik, anlaşılırlık ve bilgilerin anlık olması anlamında dünya çapında bir finansal portal yaptık.  Her geçen gün de bunun üzerine yeni şeyler eklemeye devam ediyoruz.  
 
Peki “Paraplay”’de sizinle birlikte bir “Sanal Portföy Yarışması” düzenliyoruz. Buradaki amaç nedir, katılımcıları yatırım araçlarına ısındırmak mı?  
 
Aynen öyle. Burada tabii ki bizim en büyük eksikliğimiz, bu kitleleri, böyle bir ihtiyaç olduğuna dair bir şekilde haberdar etmek. En büyük sorunumuz, banka müşterisinin bu ihtiyacı hissetmemesi. Böylece, böyle bir arayışa da girmiyor.  
 
Ancak, bu ihtiyacı hisseden kişi, bir şekilde paragaranti.com’u buluyor ve bizim müşterimiz oluyor. Ama amacımız, diğer kişilerde de bu kıvılcımı oluşturmak. Bu kişilere ulaşabilmek, onlara kıvılcımı gösterebilmek için birtakım pazarlama, tanıtım araçlarına ihtiyacımız var.  
“ParaPlay”, o anlamda bizim için çok önemli fırsatlardan bir tanesi. Dolayısıyla, biz bir şekilde, Capital’le beraber bu yarışmayı yaparak paragaranti.com’un tanıtımını yapacağız. Bu tanıtımı yaparken, bu işten habersiz olan kitleleri, bir şekilde haberdar edeceğiz.  
 
İkincisi, bu kişileri siteye çekerek, yarışmalarını sağlayarak en azından yatırımları konusunda birazcık daha ileriye giderek portföy yönetiminin ne olduğu konusunda bilgi sahibi yapacağız. Çünkü, şu anda portföy yönetiminin ne olduğunu, finans okuyanlar, üniversitede birazcık bu işe bulaşanlar, bankacı olanlar biliyor. Ama gerçekten parası olup yatırım yapan kişiler, doğru dürüst portföy yönetiminin ne olduğunu, nasıl yapılması gerektiğini bilmiyor.  
 
Bilmediği için de zaten, profesyonel portföy yöneticilerinin yönettiği yatırım fonlarına o kadar rağbet etmiyor. Kulaktan dolma eşinin dostunun, tanıdığının veya bankacısının söylediği şekilde, “vadeli mevduat yap, fon al, dolarda kal, Euro al” gibi birtakım önerilerden öteye gidilmiyor.  
 
İnsanlar, portföy yönetimi konusunda ne kadar becerikli olabileceklerini bu yarışmayla test mi edecekler?  
 
Evet, 1 Ekim’de başlayacak ve 15 Aralık’a kadar 2.5 aylık sürede test edecekler. Portföy oluştururken, yatırım stratejisi belirlerken neye dikkat edileceğini de görmeye çalışacaklar.  
Bu testi yaparken, yarışmaya katılacak olanların ihtiyacı olan şey, kendilerini bu işe konsantre etmeleri. Yarışmaya katılmaları için bir koşulumuz da yok. Kendi paralarıyla da oynamayacaklar. Biz her yarışmacıya sanal bir portföy sağlayacağız.  
 
Ne kadar sanal sermaye verilecek?  
 
Yarışan her katılımcıya 100 milyar liralık sanal bir sermaye sağlanacak. Yarışmacılar, 2.5 ay boyunca, bu sermayeyi ne kadar artırabileceklerini göreceğiz. Yarışma 15 Aralık’ta bitecek ve ardından ilan edeceğiz.  
 
Bu yarışmaya kimlerin katılmasını bekliyorsunuz? Öğrenciler mi, yöneticiler mi, portföy yönetimi kavramına yakın olmayan banka müşterileri, şirket çalışanları mı?  
 
Bizim esas hedef kitlemizi, “Genç profesyoneller” diye adlandıracağımız, yaşları 22 ile 40 arasında değişen, kendileri ölçüsünde yatırımları olan ve buradaki yatırım araçlarından bir tanesini kullanmaya eğilimli grup oluşturuyor.  
 
Sadece bu kitleyle yetinmek istemiyoruz. İkinci amacımız, gençlerin katılımını sağlamak. Orada birazcık içimiz rahat, çünkü üniversitedeki gençler yaptıkları projeler veya merakları dolayısıyla bir şekilde katılıyorlar. Dolayısıyla, üniversite öğrencileri de bizim ikincil olarak hedef kitlemiz. Ama esas bizim üzerinde yoğunlaşacağımız kitleyi genç profesyoneller oluşturuyor.  
 
Peki yarışmada cazip bir ödül olacak mı?  
 
Ucunda da bizim naçizane bir ödülümüz var. Bu yarışma sonucunda, 2.5 aylık süre zarfında en yüksek getiriyi sağlayanlara para ödülü vereceğiz. Birinci olan 3 bin dolar, ikinci olan 2 bin ve üçüncü olan da bin dolarlık ödülün sahibi olacak. Ayrıca, ilk 10’a girenlere Capital ve National Geograpic dergilerinden bir yıllık abonelik vereceğiz.  
 
Peki 24 saat işlem yapmak mümkün olacak mı?  
 
“ParaPlay”in yatırım platformu zaten Garanti Bankası’nın internet şubesinin kurallarıyla çalışıyor. Dolayısıyla, yatırım fonu ve döviz, 24 saat çalışıyor. Tabi piyasanın açık olduğu saatlerde haliyle fiyatlar değişiyor. Hisse senedinde aynı şekilde piyasa açıkken işlem yapabiliyor. Onun dışında emir verebiliyor.  
 
Yarışmacılar, sitede ne tür bilgilere ulaşabilecek?  
 
Hisse senetlerinin anlık bilgilerini, döviz piyasasında hem bankalar arası hem de serbest piyasadaki hareketleri görebiliyor. İsterse, hisse senediyle ilgili teknik analiz, diğer enstrümanların fiyat grafiklerini görebiliyor.  
 
Ayrıca, Capital’in yazarlarından ve uluslararası yatırım uzmanı Afa Boran, portföy yönetim teknikleri, portföy oluşturma stratejileri, portföy önerileri gibi konularında görüşlerini aktaracak. Bunun yanında bizim Garanti Yatırım’ın araştırma raporları, sektör bazlı hisse senedi ve piyasa bazlı araştırma raporları herkese açık olacak. Bunlara ek olarak değişik yorumcularımız, günlük piyasa yorumları yapacak.  
 
Yarışmaya katılım nasıl olacak?  
 
“ParaPlay”, paragaranti.com aracılığıyla oynanılacak bir oyun. Dolayısıyla, mevcut para garanti üyeleri, herhangi bir yere kayıt yaptırmadan sanal portföylerini alarak yarışmaya katılabilecek. Garanti Bankası müşterileri de keza öyle. Ancak, ilk kez sitemize giren ve yarışmaya katılmak isteyenler, ilk başta paragaranti.com’a kayıt yaptıracak. Sitede “ParaPlay” banner’ı olacak ve tıkladığı zaman içeriye girip öyle portföylerini yönetebilecek. Giriş kapısı paragaranti.com olacak.  
 
İsim veya rumuz kullanma zorunluluğu var mı?  
 
Biz normalde paragarati.com’da gerçek isim ve mail adresini tercih ediyoruz. Yarışmacı, 1 Ekim’den sonra istediği tarihte yarışmaya katılabilir. Bu onun bileceği bir tercih. Yarışma başladıktan sonra isterse bir hafta, isterse 15 gün sonra katılabilir. Zaman kaybından dolayı getiri kaybına uğrarsa, o kendi bileceği bir şey.  
 
Sitede yer alacak sıralama, kaç kişiyi kapsayacak?  
 
Yarışmacı, ilk 10’daki sıralamayı, sitede sürekli olarak görebilecek. Bunun dışında kendisiyle ilgili olarak da, örneğin, “Portföyünüzün değeri 103,4 milyar ve 5 bin 743’üncü sıradasınız” bilgisini görebilecek.    
 
“SANAL PORTFÖY YARIŞMASI HERKESE AÇIK”  
 
Yarışmaya katılım koşulları olacak mı?
 
 
Bu yarışmanın gerçek bir portföy yönetiminden hiçbir farkı olmayacak. Bu kişi, profesyonel olabilir veya gerçek portföy yöneticisi olup, alternatif bir programını deniyor olabilir. Katılımcı, profesyonel değil de, öğrenci olabilir ve öğrendiklerini burada deneyebilir. Ya da gerçekten bu işi öğrenmek için katılıp, ondan sonraki adımda gerçek portföyünü veya şirketin portföyünü yönetiyor olabilir. Dolayısıyla, tamamıyla bu yatırım işini yapmak isteyen, öğrenmek isteyen herkesi hedefleyen bir yarışma. Hiçbir kıstası kriteri yok.  
 
Buradaki ana amaç, bizim naçizane ödülümüzü almaktan çok, bu insanları bu şekilde bir ortamda işi öğretmek portföy yönetebilmelerine yardımcı olmak. Dolayısıyla herkes katılabilir. Ancak, yarışmayı düzenleyen Garanti Bankası ve Capital çalışanları, yarışmayı kazansalar dahi, ödül programından yararlanamazlar. Herkes burada kendini, yeteneklerini, metotlarını, stratejilerini deneyebilir.  
 
HANGİ YATIRIM ARAÇLARI KULLANILACAK?  
 
Portföy yönetirken, hangi yatırım araçları kullanılabilecek?
 
 
Her türlü hisse senedi, dolar, Euro, Hazine bonosu, fon ve repo var. Yarışmaya katılacak olanlar, İMKB’de işlem gören bütün hisse senetleri üzerinden işlem yapabilir. Sitede, hisse senedi için teknik analiz için bir aracımız var ve yarışmacı seçtiği hisselerin teknik analizini orada yapabilir. Piyasadan okuduklarıyla, kendi yapacaklarını kıyaslayabilir. Ve burada çok ciddi bir yatırım oluşur. Duyumlarını burada değerlendirir. Hisse senedi bu işin agresif tarafı olacak.  
 
Yarışmacı, daha muhafazakar dönemleri, dövizde, yatırım fonunda veya repoda geçirebilir. Yatırım araçlarıyla ilgili bütün raporları sitede yer alıyor. Anlık haberler çıkıyor ve piyasanın yönü doğrultusunda hareket edebilir.  
 
Burada bizim ekstra bir hizmetimiz olabilir. Bizim yeni hizmete aldığımız “Garanti hatırlat” diye bir servisimiz var. O hizmet aracılığıyla ürün ve fon fiyatlarını günde 2-3 kere kendi tanımladığı e-mail veya SMS ile göndererek bilgisayarından uzak olduğu ortamda katılımcılara bilgi desteği sağlayacağız. Böylece, sürekli ekran başında olmasına da gerek yok. Ama işlem yapmak istediğinde tabii ki internete girmesi gerekecek.  
 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz