14 endişe sinyali

14 sektörden gelen “tehlike sinyallerini” araştırdık.

1.09.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
14 endişe sinyali

“Mobilya, yıllık yüzde 10-15 bandında büyümesiyle Türkiye’nin gelişmesine katkı yapan önemli sektörlerden biri. Gelişen inşaat sektörü ve özellikle kentsel dönüşümün etkisiyle pazardaki büyüme yüzde 7-8 seviyelerinin altına indiğinde ise bunu tehlike sinyali olarak görürüz. Son günlerde sektör oyuncularını düşündüren en önemli konu, son 1 yılda maliyetleri doğrudan etkileyen kurdaki yaklaşık yüzde 15’lik artışın, mobilya fiyatlarındaki ortalama artışın üzerinde olması. Bu durum özellikle iç pazar ağırlıklı çalışan şirketlerin kârlılıklarında yüzde 5-6’lara varan oranlarda azalmalara yol açacak.”

BEYAZ EŞYA BASKI ALTINDA
Yükselen döviz nedeniyle maliyet baskısı yaşayan sektörlerden biri de beyaz eşya. TOBB Dayanıklı Tüketim Meclis Başkanı Şirzat Subaşı, “Dövizin hızlı artış göstermesi, özellikle girdi maliyetlerinde artışa yol açtığı için tüm beyaz eşya üreticilerinde maliyet baskısı oluşturacak” diyor ve ekliyor: “Türkiye’de dayanıklı tüketim sektöründe tüketiciler, bayiler kanalıyla ürünlere ulaşıyor. Satışların yüzde 50’si kredi kartlarıyla yapılıyor. Bu oran büyük şehirlerde yüzde 100’e yakın. Kredi kartlarında son günlerde gündeme gelen sınırlayıcı birtakım etkenlerin de sektörü olumsuz yönde etkileme riski var.” Sektörün önemli oyuncularından Miele’nin Genel Müdürü Taner Sağbaş ise konuya ithalatçı bir oyuncu olarak bakıyor. Sağbaş’ın yorumları şöyle:

“Tüm sektörlerde olduğu gibi beyaz eşya sektöründe de özellikle bizim gibi ithalatçı olan markalar için ikinci periyod itibarıyla süre gelen dövizin hareketlenmesi, dolardaki psikolojik sınır olan 2 TL’nin aşılması pazarı negatif etkileyecek konular arasında. Ayrıca bu tip makro göstergelerdeki olumsuzluklar, bizim pazarımızla çok ilgili olan emlak sektörünü de etkiliyor. Emlak sektöründe de bir daralma, konut projelerinin azalması, projelerin ertelenmesi gündeme geliyor. Bu da satışlara yansıyor. Dolar ve Euro’nun yükselmesi ise son çeyrekte planlananın yaklaşık yüzde 6 üzerinde bir fiyat artışı gerekliliğini de ortaya koyuyor.”

LOJİSTİĞİN KIRMIZI ÇİZGİLERİ
Son günlerde lojistikçileri düşündüren en ciddi gelişme ise faizlerdeki ve petrol fiyatlarındaki artış. Ayrıca dolar kuru ve diğer sektörlerdeki alımların düşmesi de sektörü yakından ilgilendiriyor. Lojistik yönetim uzmanı Atilla Yıldıztekin, “Sektör tamamen üretimin ve tüketimin azalmamasına dayanıyor. Bu nedenle piyasada nakit sıkışıklığı, kurların ani değişimi, ekonomik kriz beklentisi, akaryakıt ve enerji dar boğazı, kredi kartlarının engellenmesi, banka kredi faizlerinin yükselmesi, faizlerin yükselmesi gibi her türlü gösterge bizler için endişe verici işaretler” diyor ve ekliyor: “Kredi faizlerinin aylık yüzde 1’in üzerine çıkması bir kırmızı çizgi. Akaryakıt fiyatları yüzde 2-5 arası arttığı zaman şirketlerin net kârlarında aynı oranda azalma olur. Bu da bizi düşündürüyor. Ayrıca dövizdeki ani değişiklikler de bizi olumsuz etkiliyor. Doların artık 2 TL’nin üzerine çıkmaması ve 1,9 TL’nin de altına inmemesi gerekiyor.” Omsan Lojistik Genel Müdürü Osman Küçükertan da “Ekonomik durgunluk ve dış ticaret rakamlarındaki düşüş, lojistik sektöründe endişe verici bir durum, Ayrıca reel kesim güven endeksi ile tüketici güven endeksini de yakından takip ediyoruz” diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz