14 endişe sinyali

14 sektörden gelen “tehlike sinyallerini” araştırdık.

1.09.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
14 endişe sinyali
Gösterge faizler 20 ay sonra ilk kez çift haneyi gördü. Dolar 2 TL ile rekor kırdı. Yıl başında yüzde 4-5 bandında telaffuz edilen büyüme tahminleri, yüzde 3’e geriledi... Son 3 aydır ekonomide yaşanan bu ani dalgalanmalar, reel sektörü adeta sarsmış durumda. Perakendeden otomotive, beyaz eşyadan finansa kadar tüm sektörler kendine yeni bir oyun planı hazırlamakla meşgul. Çok dillendirilmiyor ama bu dalgalı günlerin tüm şirketleri endişeli bir ruh haline soktuğu gözleniyor. Capital, 14 sektörden gelen “tehlike sinyallerini” araştırdı. İşte iş dünyasını düşündüren rakamlar.

Tabloları görmek için görsellere tıklayın.
Türkiye'nin önce gelen perakende şrketlerinden birinin sahibi, “Aslında tüketici tarafında endişe edilecek çok ciddi bir gelişme yok” diye başladığı değerlendirmesini şöyle sürdürüyordu: “Son aylarda iki önemli rakamdaki gelişme bizi endişeye sevk ediyor. Birincisi, haziran ayından sonra mağazalara giriş sayısındaki düşüş. Bu düşüş temmuz ayında da devam etti. Sektör genelinde ağustos rakamları kesinleşmedi. Ancak devam ettiğini gözlemliyoruz. İkinci endişe kaynağı ise dolardaki artış ve artışın devam edebileceğidir.” Bu işadamına göre tüketici tarafındaki endişe, sonbaharla birlikte aşılabilir, mağazaya giren sayısındaki düşüş normale dönüşebilir. Ancak dolar kurundaki artışın devamı, tamamı dolar ve Euro’ya bağlı mağaza maliyetlerini yukarı çekebilir, ithalata dayalı perakendecileri zorlayabilir.

Aslına bakarsanız bu perakendecilerin ve diğerlerinin endişe etmesi çok normal... Çünkü ocak ayından 23 Ağustos 2013’e kadar geçen sürede TL, dolar karşısında yüzde 11,6, Euro karşısında ise yüzde 13 oranında değer kaybetti. Bu, bütçelerini 1,85 dolar kuruna göre yapanlar için ciddi bir maliyet artışı anlamına geliyor. Perakendecileri endişelendiren bu rakam, çok sayıda sektördeki işadamı ve CEO’ları da benzer şekilde düşündürüyor. Çünkü artış, hammaddeden kiralara kadar çok sayıda maliyet kalemine olumsuz etki yapıyor. Bazı iş insanları ise faize bakıyor. Örneğin, 3. köprü ihalesini alan IC Holding’in başkanı İbrahim Çeçen, “Dolardaki yükseliş bizi endişelendirmez.

Biz faizdeki artışa bakıyoruz” diyerek sektöründeki önemli bir gerçeğe dikkati çekiyor. Faizdeki yükselişten rahatsız olanlar, 23 Ağustos 2013 itibarıyla gösterge faizin yüzde 9,88’i, 10 yıllık tahvil faizinin de yüzde 10’u geçmesinden ciddi endişe duyuyor. İşadamlarını düşündüren rakamlardan biri de son 3 yılın en düşük seviyelerinde seyreden Tüketici Güven Endeksi. Yılbaşından bu yana 80’i görmeyen Tüketici Güven Endeksi’ndeki düşüş, birçok iş insanı için önemli bir tehlike sinyali.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz