Dolaylı liderlik

Türkiye’de dolaylı istihdamın öncü şirketleri...

1.03.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Dolaylı liderlik


TELEKOMDAKİ "GÖRÜNMEYEN" GÜÇ
TURKCELL’DE 67 BİN KİŞİ

Turkcell İnsan Kaynaklarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Meltem Kalender Öztürk, kendi bünyelerindeki dolaylı istihdamla ilgili şunları söylüyor: “Turkcell’de 13 bin çalışan var. İletişim ve dağıtım merkezleri, satış noktaları, zincir mağazalar, iş ortakları ve kurumsal çözüm merkezleri çalışanlarıyla yaklaşık 80 bin kişiye istihdam yaratıyoruz. Ekosistemimizdeki tüm çalışanlarımızın gelişimi, yatırım yaptığımız konuların başında geliyor. Turkcell Akademi gelişim çözümlerimizle liderlerimizi, çalışanlarımızı, iş ortaklarımızı ve tüm ekosistemimizi geliştirmeyi misyon edindik.”
TT’NİN STRATEJİSİ
Yaklaşık 39 bin 750 kişiye dolaylı istihdam sağlayan Türk Telekom’un stratejisini Türk Telekom İK, Destek ve Regülasyon Başkanı Şükrü Kutlu, şöyle anlatıyor: “Sektörümüz için adeta bir teknoloji okulu görevi görüyoruz. Şirket vizyonuna ulaşmak için çalışanlar arasında ortak bir bakış açısı oluşturmak bizim için önemli. Dolaylı istihdam da en az doğrudan çalışanlar kadar büyük önem taşıyor. Hem hizmet ve ürün kalitemizi hem müşteri memnuniyetini etkiliyor. Bu nedenle dolaylı istihdamın da şirket kültürünü bilmesi, buna uygun davranması ve Türk Telekom’u temsil ettiğinin bilinciyle çalışması gerekiyor.”

DOLAYLI İSTİHDAMI ARTIRAN 4 DİNAMİK

1- ODAKLANMA Dolaylı istihdamın son yıllardaki artışı dikkat çekici. Uzmanlara göre bunun farklı nedenleri var. My Executive Kurucu Ortağı Müge Yalçın, odaklanma stratejisine dikkat çekiyor: “Rekabetle birlikte şirketler ana faaliyet alanlarına yöneldi. Böylece hem kendi iş yüklerini hafifletiyor hem mali açıdan avantaj sağlıyorlar.”
2- KRİZLER
Son dönemde yaşanan ekonomik krizler de şirketlerin dolaylı istihdama yönelmesinin bir diğer nedeni. HRM Danışmanlık Ortağı Ayşegül Davutoğlu, “Krizleri olabildiğince az hasarla atlatabilmek için daha esnek bir yapıya sahip olmak istiyorlar. Bu da onların dış kaynak kullanımını ve dolaylı istihdamını artırıyor.”
3- TEŞVİKLER
Hükümetlerin işsizlikle mücadele kapsamında geliştirdikleri çözümler ve teşvikler de özel sektörü bu yönde hareket etmeye yöneltiyor. Odgers Berndtson Türkiye Yönetici Ortağı Ayşe Öztuna Bozoklar, “Şirketleri teşvik eden dolaylı istihdam, onların aynı zamanda toplum için daha fazla katma değer yaratabilmesini sağlıyor. Dolaylı istihdam, şirketlere esneklik de sağlıyor” diyor.
4- KÜRESELLEŞME
Bir başka neden ise şirketlerin yerellikten çıkıp bölgesel hatta küresel pazara açılmaları. Unida Danışmanlık’ın ortaklarından Saide Kuzeyli, şu yorumu yapıyor: “Dolaylı istihdam genel merkeze karşı geliştirilen kestirme bir yol. Özellikle global şirketlerde dolaylı istihdama başvuruluyor. Artan maliyet bilinci ve istihdam yasalarındaki zorlayıcı şartlar, bunu pratik bir ara çözüm olarak ortaya koyuyor.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz