Mastercard'dan sürdürülebilirlik atağı

Global ticaretin önemli oyuncularından biri olan mastercard,sürdürülebilirlik kapsamında önemli bir çalışmaya imza attı.

1.10.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Mastercard'dan sürdürülebilirlik atağı


Araştırmanın bulgularından kısaca bahseder misiniz?
- R.E.: istanbul'un durumunun ve geleceğinin beklentilerde geride kalması bizi en çok şaşırtan bulguların başında geldi. Eskişehir, Bursa, Konya, Kayseri ön plana çıktı. Bunun yanında Gaziantep, Mardin gibi ekonomisi çok iyi durumda olmayan şehirlerde de gayet olumlu beklentilerle karşılaştık. Örneğin "Çocuğunuzun tahsili bittikten sonra bu şehirde yaşamasını ister misiniz?" diye sorduğumuzda insanlar genelde istanbul'da "Pek istemeyiz" dediler. Buna karşılık Eskişehir, Kayseri gibi şehirlerde "Evet, burada yaşamalarını isteriz" cevabı verdiler. Konuyu araştırınca bunun altında yatan en büyük sebebin planlı gelişim olduğunu gördük. Anadolu'nun başarılı şehirlerine baktığımızda planlı gelişme mükemmel şekilde öne çıkıyor. Bizim en önemli bulgumuz bu.

Sürdürülebilir ve planlı bir kalkınma için yerel politikalar oluşturulması ile ilgili ne düşünüyorsunuz?
- R.E.: istanbul açısından baktığımızda sorun çok net; yöneticilerin ya da şirketlerin doğaya daha duyarlı olması, kısaca istanbul'un kıymetini bilmesi gerekliliği ortaya çıkıyor. Yetkin üst düzey yönetici bulmak ise hemen hemen her şehrin sorunu. Biz bu anketlerle şu anki duruma ışık tutuyoruz. Umarız şehirler de çalışmamızın faydasını görür.

Gaziantep, Hatay ve Mardin
Gaziantep ve Hatay tıpkı Anadolu'nun diğer parlayan yıldızları Eskişehir, Kayseri, Konya ve Bursa gibi her ne kadar istatistiki verilerde alt sıralarda bulunsalar da, is dünyasının o illerde is yapmaktan memnuniyeti, gelecek beklentileri ve potansiyelleri açısından ön sıralara yerleşiyor. İs dünyası bu illerin önceki yıllara oranla büyük gelişim gösterdiğini ve bu gelişimin gelecek yıllar için yüksek beklenti yarattığını ifade ediyor. İs dünyasından benzer bir yorum Mardin için de geliyor. İstatistiki veriler göz önünde bulundurulduğunda özellikle ekonomik ve sosyal performansta Türkiye ortalamasının altında kalan Mardin, "Türkiye'nin Şehirleri Sürdürülebilirlik Arastırması"nda gelecek vaad eden şehirler arasında yer alıyor. Araştırma için Mardin is dünyası ile yapılan anketlerde, şehirde büyük bir turizm potansiyeli olduğu, bu potansiyelin de Mardin'i geleceğe taşıyacağı beklentisinin yüksek olduğu görülüyor. Mardin'de toplumsal uyumun ortalamanın bir hayli üstünde olması da dikkat çekiyor.Özge Yavuz oyavuz@ekonomist.com.tr


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz