Yeni kuşak CEO geliyor

49 yaş üzerindeki CEO’ların yerini daha gençleri alıyor...

1.07.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yeni kuşak CEO geliyor

Birçok şirket de Karapınar gibi değişim ve adaptasyon kabiliyetini artırmak için eskiye göre daha genç CEO’ları atıyor. Aslında bu değişim, son 10-15 yıldır birçok şirketin gündeminde. Geçtiğimiz ay vefat eden, Özlem İmece Erçelen 30 yaşında Master Card’ın en genç genel müdürü olmuştu. Son 7 yılda atanan CEO’lar arasında en gençlerinden biri de Hedef Alliance’ın CEO’su Bülent Denkdemir oldu. Denkdemir, 32 yaşında CEO’luk görevine atandı.

Novartis’in başarılı kadın CEO’su Güldem Berkman, Doğuş Otomotiv CEO’su Emir Ali Bilaloğlu, Migros’un genel müdürü Özgür Tort, Türkiye’nin en genç CEO’ları arasında yer aldı. Son dönemde ise genç yaşta genel müdür olan isimlerden biri ING Bank Genel Müdürü Pınar Abay oldu. Abay, 2 yıl önce 34 yaşında en genç banka genel müdürü olarak tarihe geçti. Bankacılık sektöründe Levent Uğurlu genel müdür olarak Bank Kapital’in başına geldiğinde 34, Faik Açıkalın Dışbank’ın başına geldiğinde 38, Naci Sığın Yapı Kredi Bankası’nın başına geldiğinde 39 yaşındaydı.

MARKUS RECKLING / DHL EXPRESS CEO’SU
"GENC KUŞAK HİYERARŞİDEN UZAK"
AÇIK İLETİŞİM

Eski kuşağa göre yeni nesil liderler, teknolojik gelişmelere daha kolay uyum sağlıyor. Daha mobil bir yönetim şeklini benimsiyorlar. Bunun dışında benim de dahil olduğum X kuşağının yönetim konusundaki en önemli farkı, giderek hiyerarşik yapıdan uzaklaşmaları. Genç CEO’ların çalışanlarıyla arasındaki resmi iletişimin yerini daha açık iletişim alıyor.
EKİP ÖNEMLİ
Genç kuşak liderler, şirket başarılarını tek başına üstlenmek yerine ekiplerini ön plana çıkarmayı tercih ediyor. Daha “self servis” bir yaklaşım benimsiyorlar. Kendi işlerini daha çok kendileri görüyorlar. Şirketlerin başarısı için, eski kuşak liderlerin olgunluğu ve deneyimiyle genç kuşak liderlerin dinamikliği ve yaratıcılığı bir arada olmalı.
KATILIMCILIK ARTTI
Yeni dönem liderlerin en dikkat çekici bir başka özelliği ise post-heroic liderlik anlayışı. Genç kuşak liderler artık insanları ve projeleri yönetmek yerine daha katılımcı bir rol üstleniyor. İş süreçlerinde kendilerini çalışanlarıyla aynı derecede sorumlu tutuyor, başarıyı veya başarısızlığı ekipleriyle paylaşıyorlar.
ESKİYLE FARKI
Eskiden hedefler yöneticiler tarafından belirlenirdi ve çalışanlar bu sürece dahil edilmezdi. Kendilerini sürecin dışında bırakılmış hissederlerdi. Genç kuşak liderler ile bu anlayış değişti, şimdi tüm süreçlerde liderler ekipleriyle birlikte hareket etmeyi tercih ediyor. Liderler ve çalışanlar birlikte hareket ediyor, takım ruhu daha çok ön plana çıkıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz