Yeni kuşak CEO geliyor

49 yaş üzerindeki CEO’ların yerini daha gençleri alıyor...

1.07.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Yeni kuşak CEO geliyor
Hakan Ateş'ten Turgay Durak'a Zafer Kurtul'dan Gülsüm Azeri'ye kadar bugünkü CEO'ların büyük bölümü "baby boomer" kuşağının önemli temsilcileri. 49 ila 65 yaş arasındalar. Vizyoner, çalışkan ve sadıklar. Yönetim tarzları, hesaplı risk alıp emin adımlarla ilerlemek. Son 3 yıldır ise bu kuşağın yerini x kuşağından gelen daha genç CEO'lar almaya başladı. Bunlar arasında Levent Çakıroğlu, Bülent Denkdemir, Tahsin Yılmaz gibi isimler var. 1965 ila 1980 yılları arasında doğmuş bu x kuşağı ise hiyerarşiye daha az önem veriyor. Daha global düşünüp teknolojiyi daha iyi kullanıyor. Baby Boomer'lara göre daha çok risk alıp daha hızlı hareket etmeleri de dikkat çekici. S&P 500 endeksinde yer alan şirket CEO’larının 5 yıl önceki yaş ortalaması 63’tü. Son 5 yılda ise ayrılan CEO’ların yerine daha gençlerin atanmasıyla dünyanın en büyük 500 şirketini yöneten yöneticilerin yaş ortalaması 55’e kadar düştü. Eskiyle yeni kuşak CEO’lar arasında 8 yıl fark oluştu. Teknoloji şirketlerinde ise yeni atanan CEO’larda 40 yaş altındaki yöneticiler öne çıktı.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
İş hayatında, 49 yaş üstü baby boomer’ların yerini 34 ila 48 yaş arasındaki X kuşağı liderler almaya başladı. Yahoo’da da geçen yıl baby boomer kuşağından olan eski CEO Ross Levinsohn’un yerine X jenerasyonundan 38 yaşındaki Marissa Mayer atandı. Mayer ile eski CEO arasında 11 yaş fark oluştu.

Benzer durum, Türkiye’de de geçerli. 55-65 yaş arasındaki CEO’ların yerine daha gençleri atanıyor. Şirketlerin tepe yönetimde büyük bir kuşak değişimi yaşanıyor. Buhran kuşağının yerini alan baby boomer’lar, koltuklarını X kuşağına mensup CEO’lara bırakıyor.

Son 3 yılda Türkiye’nin en büyük 50 şirketindeki yeni CEO atamalarının 12’si X, birisi ise Y kuşağından yapıldı. Türkiye’nin en genç, Y kuşağından genel müdürü ise 29 yaşındaki Enka İnşaat Genel Müdürü Mehmet Tara oldu. Tara, bu görevi geçen yıl kendisinden 27 yaş büyük olan eski genel müdür Haluk Gerçek’ten devraldı. Sadece Enka’da değil, Nuh Çimento’dan Tekfen İnşaat’a, Coca-Cola İçecek’ten P&G’ye kadar pek çok şirkette eski kuşağın yerini X kuşağı CEO’ları almaya başladı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz