"50 yaşında başladı kupaları topladı"

Şu ana dek bir dolabı dolduracak kadar çok kupa kazandı.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
50 yaşında başladı kupaları topladı

Ömer Aras, yoğun iş temposu olan bir bankacı. Finansbank'ın yönetim kurulu başkanı. Arkadaşlarının tavsiyeleriyle 50'li yaşlarda başladığı tenis sporunda önemli başarılar elde etti. Kendi tabiriyle "bir dolap dolusu kupa" kazandı. Oyun arkadaşları arasında tıp profesörleri, Limak'ın yönetim kurulu başkanı Nihat Özdemir, Yapı Kredi'nin eski yönetim kurulu başkanı Tayfun Bayazıt gibi isimler var. Aras ile onu teniste başarıya götüren öyküsünü konuştuk. Finansbank'ın yönetim kurulu başkanı Ömer Aras, üniversite yıllarında öğrendiği tenise 50'li yaşlarında arkadaşlarının teşvikiyle tekrar başladı. Son derece disiplinli biçimde haftada 4-5 kez ENKA ve TED'de tenis oynuyor.  Ona göre teniste de bankacılıkta da başarılı olmak için iyi bir takım kurmak gerekiyor. O nedenle tenisteki eşini iyi seçmiş. Tenisteki eşi Türkiye şampiyonu Yavuz Erkangil.. .Aras, daha uzun yıllar tenis oynamayı planlıyor. Tenis'i koşu bandında koşmaktan çok daha eğlenceli buluyor. Sosyal ilişkileri destekleyen bir spor olduğuna dikkat çekiyor, "Tenis camiasında çok düzgün insanlar var" diyor. Aras ile tenis tutkusunu ve onu şampiyonluğa ulaştıran disiplinli çalışmalarını konuştuk:

Capital: Tenise ne zaman, nasıl başladınız?
- Tenisle Amerika'da ilgilenmeye başladım. Öncesinde sporun çeşitli dallarıyla ilgiliydim. Gençliğin verdiği esneklikle de iyi bir sporcuydum. Lisedeyken liselerarası yarışmalarda çok derece almışlığım var. İstanbul çapında turnuvalarda çok kez ilk 3'e girdim. Tenis de oynarım dedim. Halbuki tenis çok farklı bir spor. Ama top oynama alışkanlığım var. Top nereye kadar gider hissedip bildiğim için hobi gibi biraz oynadım. Ama hiçbir zaman çok iyi bir tenisçi olduğumu söyleyemem.Türkiye'ye döndükten sonra uzun yıllar boyunca oynama fırsatı hiç bulamadım. Bundan 6-7 yıl önce TÜSİAD'ın yönetim kurulundayken yakın arkadaşım Cem Duna tenis oynadığını söyledi. Ben de "Ne kadar güzel, ben de oynasam" dedim. O da beni Enka'daki tenis hocası ile tanıştırdı. Romen bir hoca, genç ve çok iyi bir tenis oyuncusu. Onunla haftada iki gün tenis oynamaya başladım. Bana tenisi sevdirdi. Dolayısıyla tenise iyi bir şekilde, sağlıklı bir şekilde neredeyse 50 yaşında başladım diyebilirim.

Capital: Kimlerle oynuyorsunuz? Bir partneriniz ya da birlikte oynadığınız bir grubunuz var mı?
- Beykoz'da bir grubumuz vardı. Onlarla oynadım bir süre. Sonra tek oynamaya başladım. Orada da benimle çok yakın ilgilenen tenis hocası Yavuz Erkangil oldu. Bir süre onunla oynadık. Sonra Yavuz beni çok iyi motive etti. Bu sefer turnuvalara girmeye başladık birlikte. Bayağı bir şampiyonluğumuz var, kupalar aldık. Hatta evde bir kupa dolabı yaptıracak kadar kupam var. Bunun dışında tenisi izlemekten de çok büyük zevk alıyorum. Wimbledon turnuvasına gittim birkaç defa. Bütün turnuvaları televizyondan kaçırmadan takip ediyorum.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz