"CEO'ların en keyifli kent önerileri"

İş insanlarının kentlere dair en keyifli seyahat önerileri...

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
CEO'ların en keyifli kent önerileri
Görev gereği çok sık seyahat etmek, hatta başka bir ülkede yaşamak, birçok CEO'nun kaderi. Türk iş dünyasında da böyle isimlere sıklıkla rastlıyoruz. Kariyerlerinin bir kısmını yurtdışı görevlerde geçiren, dünyanın bambaşka ülkelerine giden bu isimler, farklı kültürleri tanımanın yanı sıra çok değişik kentlerde yaşama imkanı da buluyor. Biz de bu isimlere en keyifli seyahat önerilerini sorduk. Berlin'i Sina Afra'dan, Selanik'i Gürhan Kalelioğlu'ndan, Osaka'yı Ali Haydar Bozkurt'tan, Pekin'i ise Ayşen Zamanpur'dan dinledik. İşte iş insanlarının o kentlere dair en keyifli seyahat önerileri...

"Selanik büyülü bir kent'
ÇOK ETKİLEYİCİ

Oracle'da yönetiminden sorumlu olduğum 20 ülke var. Son dönemde gördüğüm kentler arasında Selanik'ten çok etkilendim. Bu kadar yakın, bu kadar güzel bir yeri nasıl daha önce görmedim diye hayıflandım. ilk andan itibaren insanı saran, etkileyici bir şehir. Tarihi dokusu ve sıcak insanlarıyla çok çekici.

NASIL GİDİLİR?
Haftanın 3 günü THY ile uçmak mümkün. 45-50 dakikalık bir uçuş. Ama karayolu veya zevkinize göre trenle de gidilebilir. Kışın ve bahar aylarında hafta sonu için ideal bir kaçamak şehri. Electra Palace da konaklanabilir. izmir'e çok benzeyen bir kent olduğunu düşünürsek, bu otel Konak Meydanı gibi bir alanda, kentin göbeğinde yer alıyor.

NERELER GÖRÜLMELİ?
Tabii ki ilk olarak Atatürk'ün doğduğu evi öneririm. "Eski şehir" denen bölüm 18'inci yüzyıldan kalma bir Osmanlı kasabası gibi. Eğlence ve yeme-içme anlamında bize çok benziyorlar. Yemekler, tatlılar, müzikler her şey çok tanıdık. Çok başarılı gurme restoranlar var. Seven Seas adlı balıkçı restoranını mutlaka öneririm. Fiyatlar da çok makul.

İLK ADRES OSAKA
Toyota Pazarlama ve Satış CEO'su Ali Haydar Bozkurt, sık sık Japonya'ya giden yöneticilerden. Özellikle Tokyo, Nagoya ve Osaka'ya gidiyor. Ama en sevdiğinin Osaka olduğunu söylüyor. Bozkurt'un buralara yolu düşecek olanlar için önerileri şöyle: "Japonya'yı ziyaret için en keyifli mevsimler ilkbahar ve sonbahar. Özellikle nisan ayında kiraz ağaçlarının çiçek açtığı dönemde çok sayıda turist Japonya'yı ziyaret ediyor. Hızlı tren çok yaygın. Geleneksel Japon evleri ve yaşam biçimini görmek için Kyoto'yu tavsiye ederim. Modern hayatı merak edenler içinse Tokyo. Ancak bana en sıcak gelen hep Osaka olmuştur. Konaklama için kesinlikle Hilton Osaka'yı tavsiye ederim. Alışveriş için önerim Takashimaya. Bu mağaza zinciri birçok Japon şehrinde bulunuyor. Osaka'da görülmeye değer çok yer var. Osaka Kalesi, Hep Five adlı dönme dolap, Dotombori Bölgesi, Umeda Gökdeleni, Mino Koen Parkı, Shitennoji Tapınağı. Yemek kültürüne gelirsek... Bana göre Japon mutfağı dünyanın en titizlikle çalışılan ve ciddi anlamda emek sarf edilen mutfağı. Favori yemeklerim Teppenyaki, Sukiyaki, Ramen. Favori restoranlarım ise Tokyo'da İnakaya ve Seryna zincirinden Moncher Ton Ton."

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz