En ilginç koleksiyon

İş dünyasında oldukça fazla koleksiyoner var. Ancak bazı iş liderlerinin koleksiyonları alışılmıştan biraz farklı....

4.11.2015 09:50:150
Paylaş Tweet Paylaş
En ilginç koleksiyon
Koleksiyon yapmak, iş dünyasının en popüler hobilerinden… Ancak bazı yöneticilerin koleksiyonları farklılık gösteriyor. Örneğin Arkas Holding’in yönetim kurulu başkanı Lucian Arkas, gemi maketleri biriktiriyor ve koleksiyonunu Arkas Deniz Tarihi Merkezi’nde sergiliyor. Ayakkabı Dünyası’nın yönetim kurulu başkanı Mehmet Akbacakoğlu’nun ise 6 bin parçadan oluşan ayakkabı koleksiyonu var. Koleksiyonunu müze haline getiren isimlerden biri de Çuhadaroğlu Holding’in yönetim kurulu başkanı Nejat Çuhadaroğlu. Kendi yaptığı maketlerden, dioramalardan ve binlerce özel parçadan oluşan koleksiyonu, Hisart Müzesi adında bir tarihi müze açmasını sağladı. Keskinoğlu Şirketler Grubu’nun yönetim kurulu başkanı Keskin Keskinoğlu da 15 yıldır yaptığı antika araba koleksiyonunu Akhisar’da kurduğu müzede sergiliyor. Çocukluğunda hayran olduğu itfaiye arabalarının maketlerini biriktiren Merit Otelleri’nin yönetim kurulu başkanı Reha Arar ise 40 yıllık koleksiyonu için evinde özel bir sergi alanı kurmuş. İşte yöneticilerin koleksiyonları ve hikayeleri…
“SAVAŞI ANLATMAK BARIŞI GETİRİR”
Çuhadaroğlu Holding’in yönetim kurulu başkanı Nejat Çuhadaroğlu, küçük yaşlarda başladığı resim, heykel ve maket yapma tutkusunu seneler içinde koleksiyonerliğe dönüştürdü. 30 senedir maket, 25 senedir diorama yapan Çuhadaroğlu, kendi yaptığı dioramaları ve koleksiyonunu Hisart Müzesi’nde sergiliyor. İstanbul Çağlayan’da bulunan müzede,Kurtuluş Savaşı, 1.ve 2. Dünya Savaşı, Körfez Savaşı gibi dünya tarihine etki eden olaylara ait askeri eserler ve dioramalar bulunuyor. Çuhadaroğlu, koleksiyonerlikten müze açmaya kadar uzanan tutkusunu şöyle anlatıyor: “Müze 10 binlerce özel parçadan oluşuyor. Gerek yaptığım dioramalar gerek koleksiyoner kimliğimle sürdürdüğüm çalışmalarla bu sayı gün geçtikçe artıyor ve artık yer sıkıntısı yaşamaya başladık. Hisart, hayatın bir parçası olan savaşın, toplumları nasıl şekillendirdiğini kanıtlarıyla gösteriyor. Savaşlarla birlikte yaşanan ekonomik, sosyolojik ve kültürel değişimlere ışık tutuyor. Savaşı anlatmanın barışı getireceğini düşünüyorum. Dioramaların sayısal fazlalığı bizi diğer müzelerden ayıran en önemli özellik. Dünyada bu kadar çok diorama olan başka bir müze yok. Dönemsel zenginliği bu kadar yakalamış olmaktan ve yıllarca yaptığım çalışmaları ziyaretçilerle paylaşmaktan büyük mutluluk duyuyorum.”
30 YILDIR GEMİ MAKETİ BİRİKTİRİYOR
Arkas Holding’in yönetim kurulu başkanı Lucien Arkas, koleksiyonculuğu bir ‘toplama’ uğraşı olarak görmediğini söylüyor. 1.500’ün üzerinde tablo ve 300 halıdan oluşan koleksiyonunun yanı sıra 30 yıldır gemi maketi de biriktiriyor. Şu anda 400 tane gemi maketi var ve koleksiyonuna yeni eserler eklemeye devam ediyor. Gemilerini ise 6 kişiden oluşan özel bir ekip yapıyor. Önceleri koleksiyonunu evinde misafirleriyle paylaşan Arkas, geniş kitlelere bu parçaları göstermek isteğiyle 2011 yılında Kordon’da Arkas Sanat Merkezi’ni ve 2012 yılında Bornova’da Arkas Deniz Tarihi Merkezi’ni açtı. Arkas, gemi maketleri koleksiyonuyla ilgili şunları söylüyor: “Arkas Deniz Tarihi Merkezi’nde gemi maketleri, gemi antikaları ve deniz tabloları sergileniyor. Gemi maketlerim, bilinen en eski gemilerden Asur ve Mısırlılar döneminden başlıyor. Christoph Colomb’un Amerika’yı keşfettiği Nina, Santa Maria, Pinta gemilerinden 21’inci yüzyıla kadar denizciliğin tarihinin gelişimini gösteren ve tarihe ışık tutan bir sergi.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz