En sevdiğim kare

İş liderleri arasında fotoğrafa gönül veren çok sayıda isim var. Bir kısmı sergi açacak kadar bu işle meşgul.

1.10.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
En sevdiğim kare
Aralarında artık seyahatlerini sadece fotoğraf odaklı planlayanlar da var. Bir kısmı da dijital makinelerin, akıllı telefonların sağladığı kolaylıkları seviyor. Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış AŞ CEO’su Ali Haydar Bozkurt ve Bircom Teknoloji CEO’su Burçin Bircanoğlu gibi lise ve üniversite yıllarında bu işe başlayanlar ya da Mondi Endüstriyel Torba CEO’su Kaan Özkan gibi 7 sergi açarak işi profesyonelliğe kadar götürenler de mevcut...

Biz de onlara bugüne kadar çektikleri binlerce kare arasından en çok hangisini sevdiklerini ve nedenini sorduk. İşte iş insanlarının ağzından Hindistan’dan Güney Afrika’ya, Nemrut Dağı’ndan Adalar’a uzanan o karelerin hikayesi.

GÖZLER KALBİN AYNASIDIR
Otokoç Otomotiv Genel Müdürü Görgün Özdemir, zamanla tutkusu haline gelen fotoğrafa “emekli olunca bir hobim olsun” diyerek yıllar önce başlamış. Özdemir, makaralı filmlerle başladığı hobisini kolaylığı ve çabuk netice alınabilir olması nedeniyle son beş yıldır dijital makinelerle sürdürüyor. Özdemir, 3 yıl önce Cape Town’ da (Güney Afrika) siyahilerin yaşadığı yerleşim birimlerinin birinde çektiği favori karesinin hikâyesini şöyle anlatıyor, “Çok zor şartlarda yaşayan siyah Güney Afrikalı çocuklar yabancı birilerini gördüklerinde hemen etrafını çeviriyorlar. İşte bu şekilde etrafımı çeviren çocuklardan ikisinin gözleri çok dikkat çekiciydi. Gözlerini öne çıkaracak kareyi yakalamak için uzun süre onları izledim. Beklediğime değmişti. Biri objektife bakarken, diğeri farklı tarafa bakıyordu. İşte bu tam istediğim andı ve deklanşöre bastım. Ancak daha sonra fotoğrafa baktığımda farklı yönlere bakan iki çocuğun simsiyah gözleriyle iki farklı duyguyu yansıttığını fark ettim. Objektife bakan çocuğun kararlı bakışları, diğerinin ise çare arayan gözleri... Böylece bu kare yıldızlı fotoğraflarımın arasında yer almayı başardı.”

ŞAMDA KUM FIRTINASI
Uludağ İçecek Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Erbak fotoğrafçılık hobisine 14 yaşındayken, 1920’lerden beri fotoğrafla uğraşan rahmetli babası Nuri Erbak’ın hediyesi olan bir makineyle başlamış.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz