İşini bıraktı, butik otel yarattı

İsviçre’de otelcilik ve işletme eğitimi alan Pir, 13 yıl lojistik sektöründe çalıştıktan sonra şimdi yılın 6 ayını Datça’da geçiriyor.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
İşini bıraktı, butik otel yarattı


HUZURLU BİR ORTAM
Datça’da yaşadığınızı anlıyorsunuz. Buraya muhakkak daha fazla iş kadını ve iş adamlarının gelmesi gerekiyor. Çünkü çok huzurlu bir ortam var. Ben kariyerimin başında bir gün butik otel işletmecisi olabileceğimi hayal etmiyordum. Ancak şimdi bu durumdan çok memnunum. Hem yaratıcılığımı kullanıyorum hem insanları mutlu etmeyi seviyorum. Turizme girmeden işim gereği bütün dünyayı dolaştım. Ancak bugüne kadar en soylu, en kültür düzeyi yüksek insanları Datça’da tanıdım. “Babamın tutkusu; Osmanlı eserleri”

TARİH MERAKI
Babam Mehmet Pir, Avusturya Lisesi mezunu. En büyük hobisi mimari, restorasyon ve antika. Uzun yıllardan beri tarihi yapıları satın alıp restore ettiriyor. Bu konuda üniversite bitirmemesine karşın çoğu mimardan daha bilgili. Mehmet Ali Ağa Konağı, babamın ilk restorasyon projesi değil. Kendisi istanbul Sultanahmet’te, Ortaköy’de ve Büyükada’da birkaç eski evi restore etti. Restorasyon sırasında da her seferinde sözlü tarihi araştırdı.

“RESİM VE HEYKEL YAPIYORUM”

Babam tarihi çok seviyor. 50 yıldır Osmanlı eserleri koleksiyonu yapıyor. Yapı Kredi’de saatler sergisi vardı. Orada babamın birkaç saati sergilendi. Eski olan objeleri bulup araştırmak, eğer çalışmıyorsa bunları düzeltmek ona çok büyük haz veriyor. Restorasyon benim hobim değil. Ancak ben de güzel sanatları seviyorum. Amatör olarak resim ve heykelle ilgileniyorum.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.