İstanbul'da son keşfim

İş dünyasının İstanbul’da son keşifleri ve mekanları neden çok sevdiklerinin hikayesi...

1.10.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
İstanbul'da son keşfim
İstanbul, büyüleyici doğası, sarayları, renkli gece hayatı ile dünya metropolleri arasında özel bir yere sahip. Şehir, ona bambaşka bir güzellik katan İstanbul Boğazı ve çok kültürlü yapısının yansıması yeme içme mekanlarıyla her zaman keşfe açık bir vaha gibi... Tarih kokan bir semtinde karşınıza çıkabilecek bir esnaf lokantasında dünyanın en iyi lezzetleriyle buluşabileceğiniz gibi plazalar ve gökdelenlerle dolu işlek bir caddesinin hemen arkasında da cenneti andıran huzurlu bir mekana yolunuz düşebilir. İş dünyasının gezmeyi, yeni tatların yanında yeni deneyimler edinmeyi seven isimleri de bu vahada lezzet keşfine çıkmaktan memnun. İşte iş dünyasının İstanbul’da son keşifleri ve mekanları neden çok sevdiklerinin hikayesi.

MANZARASI DOYUMSUZ

Franke Türkiye Genel Müdürü Özgen Özkan, dışarda zaman geçirmeyi, yeni mekanlar keşfetmeyi seven bir iş insanı. Ancak onun son keşfi sıklıkla gittiği bir otelde gerçekleşti. Nişantaşı’nda konumlanan Sofa Otel’in çatısındaki Frankie Restoran’ın son keşfi olduğunu belirten Özkan, “Sofa Otel’de hep iyi restoranlar olur, bu nedenle özellikle de takip ederim. Frankie de en son açılan restoran. Ayrıca markamıza olan benzerliği sebebiyle ismi bizim için çok özel. Bu arada bu ismin sevgili Sezen Aksu’nun köpeğinin adı olduğunu ve bu nedenle restorana verildiğini biliyorum. Zira Sezen Hanım restoranın ortağı” diye anlatıyor. İsminin markayla benzerliği bir yana Özkan’ın Frankie’yi asıl beğenme nedeni mutfağı. Özkan: “Buraya hem arkadaşlarımla hem ailemle gelebiliyorum. Her koşulda çok keyifli bir mekan. Öncelikle iç tasarımı beni çok etkiledi. İlk gördüğümde, ‘Yine işinin ehli bir mimar dostumuz döktürmüş’ dedim. Tabii terastaki İstanbul manzarası da doyumsuz. Buraya gideceklere tavsiyem çok kalabalık bir grup ile değil küçük bir grupla gitmeleri ve dağılmadan ortamın keyfini çıkarmaları” diyor.

ÇOK ÖZEL BİR YER

SEM Plastik Genel Müdürü Yavuz Eroğlu’na göre İstanbul, sürekli yeni yerler keşfedilebilecek sürprizlerle dolu bir şehir... Eroğlu’nun son zamanlarda “Gitmekten çok keyif alıyorum ve iyi ki var” dediği yer ise Baltalimanı’ndaki Japon Bahçesi. Japon Bahçesi’nin adresini, Japon Hava Yolları (JAL) ile yeni bir işbirliği için görüştüğü sıralarda buraya gelen Japon misafirinin verdiğini anlatan Eroğlu, “Orada, kendinizi bir sanat galerisinde, doğanın tam da içinde ve onun bir parçası gibi hissediyorsunuz. İstanbul’da çok da bilinmeyen, farklı yerleri keşfetmek isteyen herkese öneriyorum. Eminim, Türk halkı ve kültürü ile ortak tarihi ve kültürel bağları da olan Japon kültürünü biraz daha yakından tanımak onlara da benim kadar keyif verecek” diyor. Mekana genellikle tek başına giden Eroğlu, “Burası genellikle iş yemekleri için tercih ettiğimiz bir bölgede. Bu nedenle, yemek öncesi biraz erken gelip burada kitap okumak veya parkın emektar bekçisi Doğan’ın ikram ettiği çayı yudumlamak çok keyifli. Doğu kültürlerinde var olan, insanın iç dünyasını zenginleştirmesi ve kendine dönmesini önemseyen felsefe bu mekanın her yanında hissedilebiliyor. Özellikle Japon yetkililer yılda iki defa normalde bahçe içinde kapalı olan Japon Evi’nde ‘çay seremonisi’ düzenliyor. Eğer bu tarihte müsaitseniz, bu seremoniye katılmanızı tavsiye ederim” diye konuşuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz