Neşeli tekneci

"Deniz olmadan yaşayamam"

1.01.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Neşeli tekneci
Hafta sonlarını iple çektiğini söylüyor. Çünkü her hafta sonu denize açılıyor ve teknesiyle Ege'nin yolunu tutuyor. Tam bir deniz aşığı olan YKM Yönetim Kurulu Üyesi Emir Kunt'un hali böyle... Kunt, teknecilikle ilgili deneyimlerini ve anılarını yazıya da döküyor. Hatta bir kitap projesi de var. Kendi deyimiyle, "neşeli bir teknecilik rehberi" yazmak istiyor. "Denizsiz yapamam. Zaten neredeyse teknede yaşıyorum" diyen Kunt, en büyük hobisi olan tekneciliği anlattı. Yıllardır gezdiği Ege kıyılarını hala tamamen keşfedemediğini söyleyen ve bu kıyıları dünyanın en güzel rotası olarak tanımlayan Kunt, herkese bu güzellikleri keşfe çıkmalarını tavsiye ediyor.KM Yönetim Kurulu Üyesi Emir Kunt, tam bir deniz aşığı. Hayatının büyük kısmını babası Emre Kunt ile birlikte yaptığı 20 metrelik teknesi Vido'da geçiriyor. Her hafta sonu mutlaka teknesine gidiyor. Ege kıyıları ve Yunan Adaları ise değişmez adresleri. "Yıllardır geziyorum ama hala Ege'yi bitiremedim" diye konuşuyor. Teknecilere verdiği tavsiye de yine Ege'yle ilgili: "Dünya üzerinde Yunanistan kıyıları ve Türkiye'nin Ege kıyıları kadar güzel bir rota yok. Çok etkileyici. Mutlaka görülmesi gerekiyor." "Deniz olmadan yaşayamam" derken son derece samimi. Zaten yaşayamamış da... Ankara Bilkent'teki eğitimi "denizsizlik" yüzünden 1,5 yıl sürmüş. Ailesinden gizli İstanbul Üniversitesi'ne geçiş yapmış. Deniz tutkusunu uzun zamandır yazılara da döküyor. Yacht Dergisi'ndeki "Dalgalı Sohbetler" adlı köşesinde teknecilik ve deniz üzerine keyifli yazılara imza atıyor. Projeleri arasında bir kitap da var. Tabii ki yine teknecilikle ilgili. Emir Kunt ile artık yaşam tarzı haline gelmiş olan tekneciliğini, model araba koleksiyonunu ve hobilerin kendisine kattıklarını konuştuk.

Capital: Deniz tutkunuz çocukluktan başlıyor sanırım. Denizin hayatınızdaki yeri nedir?
- Evet, çocukluktan başlıyor. Ben Kalamışlıyım. Evimizin önünde denize girerdik. Teknemiz de evin önünde bağlıydı. Her hafta Cuma gününden çıkar, Pazar akşamına kadar hep adalarda kalırdık. Bütün çocukluğum denizin içinde geçti. Babam da tam bir deniz aşığı olduğu için kendimi bildim bileli denizle haşır neşirimdir.

Capital: Tekneciliğe ne kadar vakit ayırıyorsunuz? Vaktinizin ne kadarı teknede geçiyor?
- Bütün yazı teknede geçirebilirim. Zaten öyle yapmaya da çalışıyorum. Her fırsatta tekneme giderim. Özellikle hafta sonları. Çok önemli bir organizasyon olmadığı sürece hep teknemde olurum. Babamla birlikte Bodrum'da evler yapıyoruz. İnanın şimdiye kadar 300'e yakın daire satmışımdır, kendime ait, anahtarı bana ait tek bir evim bile yok. Teknede yaşıyorum. Evde, aynı yerde yapamıyorum. Sıkılıyorum. Ailem de alıştı. Onlar da böyle seviyor. Tabii 11 yaşındaki oğlum kıyıda olmayı daha çok tercih ediyor. Arkadaşlarıyla futbol oynuyor, bisiklete biniyor. Ama tekne yaşamını da çok seviyor. O da su kayağı yapar, bot kullanır, tekne kullanır. 11 yaşında ama büyük tekne bile kullanabilir. Çekirdekten yetişti. İşim yoğun ama mutlaka sık sık tekneye giderim. Çok iyi bir grubumuz da var. Hem iş çevremden hem dışarıdan arkadaşlarımdan oluşan karışık bir grubuz. Her hafta en az 4-5 tekne toplanıp gideriz. Herhalde tekneye ettiğimiz masraf kadar uçak biletlerine de masraf yapıyoruzdur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz