"'Türkiye'ye yırtıcı girişimciler lazım'"

G3 Girişimcilik Forumu’nun tanıtımı için düzenlenen toplantıya Gülden Yılmaz, Ali Sabancı ve Sezai Hazır katıldı

6 KASIM, 20140
Paylaş Tweet Paylaş
'Türkiye'ye yırtıcı girişimciler lazım'
18 Kasım’da düzenlenecek olan G3 Girişimcilik Forumu’nun tanıtımı için düzenlenen toplantıya G3 Platform Başkanı Gülden Yılmaz, TOBB Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Ali Sabancı, Uluslararası Girişimcilik Merkezi Genel Başkanı Sezai Hazır katıldı.  Bu yıl  G3 Forum’unun ana sponsorluğunu Vodafone üstlenmiş durumda. TOBB, TEB , UGM ve Gate Events de diğer sponsorlar. G3 Platform Başkanı Gülden Yılmaz, 2014 yılındaki sloganlarının “Yırtıcı Fikirler” olduğunu söyledi. Yılmaz, Türkiye’nin kaplan kadar cesur, baykuş kadar bilge, kurt kadar keskin görüşlü girişimcilere ihtiyaç olduğunu vurguladı.

TEMEL AMAÇ NE?

TOBB Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Ali Sabancı ise G3 Forum’un temel amacını şöyle anlattı: “Ülkede yüksek oktanlı iyi şeyler oluyor Ülkede yüksek oktanlı olumsuz şeyler de oluyor. Her yıl Türkiye’de 800 bin kadar genç insan iş aramaya başlıyor. Onlara iş yaratamazsak patlamaya hazır bombaya dönüşebilirler ve önemli toplumsal sorunların oluşmasına zemin hazırlanmış olur. Girişimcilik bir özendirme, heyecan ve momentum işi. Dünyada bugün yeni istihdam yaratan firmaların çoğu 5 yaşın altında. Türkiye’de girişimci olmayı isteyenlerin oranı yüzde 31. Oysa dünyada bu oran yüzde 12-13 düzeyinde. Biz bu istekliliği ve heyecanı devam ettirmek istiyoruz. Bu nedenle Acun Ilıcalı gibi yoktan var olmuş örnekleri öne çıkarmak gerektiğini düşünüyorum. Bu yıl G3 Forumu’nda kapanış konuşmamızı onunla yapacağız.” dedi. TOBB Girişimcilik Daire Başkanı Cihat Alagöz de, “Çok değil 5 yıl önce TOBB Kadın Girişimci Kurulu’nda 550 kişi, Genç Girişimci Kurulu’nda 670 üyemiz vardı. Şu an Kadın Girişimci Kurulu’ndaki üye sayımız neredeyse 10 katına çıktı” diyerek girişimcilik konusundaki gelişmelere dikkat çekti.

Bu yıl G3 (Geleceğin Gücü Girişimciler) Forumu’nda yine başarılı girişimcilerden, Venture Capital  temsilcileri, melek yatırımcılar ve telif hakları konusunda uzman avukatlardan oluşan bir mentorlar grubu hazır olacak ve genç girişimcilerin onlarla buluşmasına, tanışmasına  olanak sağlayacak özel zamanlar, bölümler planlanıyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz