"Bir nevi terzilik yapıyoruz"

Akçay’da 1988 yılında kurulan Can Yapı, günümüzde faaliyetlerine merkezinin yanında Altınoluk, Edremit ve Ayvalık’taki şubeleriyle devam ediyor. Firmanın ortağı Can Ürer, küçük bir dükkanla yola koyulduklarını ve şu anda tüm Türkiye’ye mal satan bir yapıya dönüştüklerini ifade ediyor. Ana faaliyet alanlarının inşaat demiri toptancılığı olduğunu söyleyen Ürer, “İnşaat projesine göre hazır demir üretiyoruz. Bir nevi terzilik bizimkisi, inşaatın ölçülerine göre ona elbise dikiyoruz” diye konuşuyor.

9.09.2015 15:26:230
Paylaş Tweet Paylaş
"Bir nevi terzilik yapıyoruz"

Başarınızın altındaki en önemli faktörler nelerdir? 
İlk faktör, kesinlikle huzurlu bir aile ortamı. Evinde mutlu olamayan bir işadamının dışarıda bu kadar olumsuzluklarla mücadele etmesi mümkün değil. İkincisi ise başarıya kenetlenmiş bir ekip oluşturmak. Ben değil biz diyen, şirket kâr ettiğinde sevinen, zarar ettiğinde kendi işiymiş gibi üzülen ve sorumluluk almayı bilen bir ekip. Tabii ki asıl faktör çalışmak. Tüm varlığınızla 7/24 çalışmak. Sadece bedenen işte bulunmaktan bahsetmiyorum, işadamı uyurken bile rüyasında işini görmeli.
İş hayatında karşılaştığınız en önemli zorluklar nelerdir?
İş hayatının her günü çeşitli zorluklarla dolu. Biz bu zorlukların üstesinden gelebildikçe var olmayı sürdürebiliriz. Ayrıca zorluklar bizi dinç tutuyor. Günümüzde satışı sonlandıran tahsilat konusunda sıkıntılar mevcut. Bırakın firmaların birbirlerine verdiği sözleri, günümüzde sözleşme veya çek bile sizi yarı yolda bırakabiliyor. Maalesef piyasada çeke olan güven günden güne azalıyor. Artık işadamı önce satış yerine önce tahsilat diyor. Sözün yerini alan teminat mektupları şirketlerin profesyonelleştiğini mi gösteriyor yoksa insanların birbirine olan güvensizliğini mi? Bu soru çok önemli.
Başarılı bir işadamı olarak girişimcilere neler tavsiye edersiniz?
 Bizler işadamıyız, hayalperest değil. Tabii ki her şey hayal kurmakla başlar. Fakat gerçekleştirmek için somut veriler gerekir. Bir işe girmenin çıkmaktan çok daha zor olduğunu birçok girişimci deneyimlemiştir. Bir girişimde bulunurken önce katlanılabilir zararı tespit etmek gerekir. Oysaki bizler önce bu işten ne kadar kâr edebileceğimizi hesaplarız. Bir işten kazanacağınız “‘eh”, kaybedeceğiniz “ah” ise o işe girmemek en doğru seçimdir. Türkiye’de yeni kurulan işletmelerin yüzde 24’ü 2 yıl içerisinde, yüzde 51’i 4 yıl içerisinde ve yüzde 63’ü 6 yıl içerisinde yok oluyor. Girişimci bu tablonun sebep ve sonuçlarını iyi analiz etmeli.
İş hayatında ‘Mutlaka yapılmalı’ veya ‘Mutlaka yapılmamalı’ dediğiniz şeyler var mıdır?
 Mutlaka yapılmamalı dediğimiz birçok şeyi zaman geliyor ‘mutlaka yapıyoruz.’ Önemli olan doğru yerde ve doğru zamanda yapıp yapmadığımız. Çünkü şartlar sürekli değişiyor. Dünün yanlışı bugünün doğrusu olabiliyor. Asıl olan hem kanunda yazdığı hem de fiiliyatta olması gerektiği gibi her koşulda basiretli tüccar gibi davranabilmek.
İş hayatınızda dönüm noktası olarak tanımlayabileceğiniz neler var?
İş hayatı sürprizlerle dolu. Her gün sizin için yeni bir dönüm noktası oluşturmaya aday. Fakat benim için en önemli olanı, babamın ve amcamın beni İstanbul’da avukatlık yaparken kandırıp şirketimize dönmeye ikna etmesidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz