"Bir nevi terzilik yapıyoruz"

Akçay’da 1988 yılında kurulan Can Yapı, günümüzde faaliyetlerine merkezinin yanında Altınoluk, Edremit ve Ayvalık’taki şubeleriyle devam ediyor. Firmanın ortağı Can Ürer, küçük bir dükkanla yola koyulduklarını ve şu anda tüm Türkiye’ye mal satan bir yapıya dönüştüklerini ifade ediyor. Ana faaliyet alanlarının inşaat demiri toptancılığı olduğunu söyleyen Ürer, “İnşaat projesine göre hazır demir üretiyoruz. Bir nevi terzilik bizimkisi, inşaatın ölçülerine göre ona elbise dikiyoruz” diye konuşuyor.

9.09.2015 15:26:230
Paylaş Tweet Paylaş
"Bir nevi terzilik yapıyoruz"
Canyapı, 1988’de Akçay’da kuruldu. Her çapta nervürlü inşaat demiri, hasır çelik, hazır beton gibi kaba inşaat malzemelerini tedarik ederek satış ve sevkiyatını yapan firma, kurduğu demir kesmebükme fabrikasında inşaat demirlerini projeye uygun olarak istenilen ölçüde hazırlıyor. Ayrıca şirket, kolonperde filizleri gönyeleri, kiriş kolon etriyeleri ve asmolen çiroz etriyeleri de üretiyor. Şirketin başında ise İstanbul’da avukatlık yaparken babası ve amcasının ısrarıyla aile işlerin başına geçen Can Ürer bulunuyor. Ürer, bir girişim için yola çıkarken katlanılabilir zararı tespit etmek gerektiğini söylüyor. Önce işten ne kadar kâr edebilebileceğinin hesaplanmasının yanlış olduğunu belirten Ürer, “Bir işten kazanacağınız ‘eh’, kaybedeceğiniz ‘‘ah’’ ise o işe girmemek en doğru seçimdir” diyor. Başarıda çalışmanın, huzurlu aile ortamının ve başarıya kenetlenmiş bir ekip oluşturmanın çok önemli olduğuna dikkat çeken Ürer, “Ben değil biz diyen, şirket kâr ettiğinde sevinen, zarar ettiğinde kendi işiymiş gibi üzülen ve sorumluluk almayı bilen bir ekip çok önemli” ifadesini kullanıyor. Canyapı’nın ortağı Can Ürer, sorularımıza şöyle yanıt verdi: 

Canyapı’nın kurulma sürecini anlatır mısınız? Fikir nasıl oluştu ve yola nasıl çıktınız? 
Firmamız ailem tarafından kurulduğu için aslında ben biraz hazıra konanlardanım. Türkiye’de genellikle her aile şirketinin kuruluşunda olduğu gibi bizde de nitelikli ve girişimci ruhu olan, fakat sermayesi olmayan bir adam var, yani babam. Tek motivasyon aracı ise başarısız olabilme şansının kendisine verilmemiş olması. Küçük bir dükkanla başlayıp günümüzde tüm Türkiye’ye mal satan bir firmaya dönüşmek, çok bedel ödemiş olmak anlamına geliyor. “Hazırlıkla fırsatın karşılaşmasına şans diyoruz” der babam. Genelde şanslıdır, çünkü hep hazırlıklıdır ve her fırsatı değerlendirmeye çalışır. 
Şirketinizin mevcut faaliyet alanlarıyla ilgili bilgi verir misiniz? 
Firmamız Can Yapı Pazarlama ve Turizm adı altında 1988 yılında kuruldu. Merkez Akçay olmak üzere Altınoluk, Edremit ve Ayvalık’ta toplam üç adet şubemiz bulunuyor. Şirketimiz, kaba inşaat malzemeleri satışı alanında faaliyet gösteriyor. Ana faaliyet alanlarımızdan bir tanesi, inşaat demiri toptancılığı. Türkiye’nin her iline demir satışı yapmış olmanın gururunu yaşıyoruz. Ayrıca merkezimizde hazır demir kesme fabrikamız mevcut. İnşaat projesine göre hazır demir üretiyoruz. Bir nevi terzilik bizimki, inşaatın ölçülerine göre ona elbise dikiyoruz. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz