Dijital dönüşümde de KOBİ'lerin yanındayız

Bülent Oğuz ile KOBİ’lere sundukları mobil bankacılık hizmetlerini konuştuk...

24.05.2017 14:20:310
Paylaş Tweet Paylaş
Dijital dönüşümde de KOBİ'lerin yanındayız
Ayçe Tarcan Aksakal
aaksakal@capital.com.tr

Akbank, KOBİ’lere sunduğu yenilikçi hizmetlerle dikkat çekiyor. Yeni teknolojilere KOBİ’lerin de ayak uydurması için çalışan banka, dijital dönüşümde onları yalnız bırakmıyor. “Dijital dönüşümde de KOBİ’lerimizin yanındayız” diyen Akbank KOBİ Bankacılığı’ndan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı BÜLENT OĞUZ, dijitalleşme endeksi, CODE:KOBİ Hackathon gibi çalışmalarla desteklerini sürdürdüklerini açıklıyor.

Mobil bankacılık, yalnızca bireyler için değil, gelişen teknolojiyle birlikte KOBİ’ler için de kritik bir noktaya geldi. Bu önemli değişimin bilincinde olan Akbank, mobil bankacılık ve KOBİ’lerle ilgili çalışmalarına kesintisiz devam ediyor. Akbank KOBİ Bankacılığı’ndan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Bülent Oğuz, “KOBİ’ler Türkiye’nin, Akbank KOBİ’lerin Gücüdür” felsefesiyle hareket ettiklerini belirterek KOBİ’ler için dijital dönüşüm hedeflediklerini söylüyor. Oğuz, “KOBİ’lere verdiğimiz finansman ve danışmanlık desteklerinin yanında onların gelişen teknolojiye ayak uydurabilmelerine de yardımcı oluyoruz” diyor. Oğuz, KOBİ’lerin dijitalleşmesinin işlerini daha verimli yapabilme, müşteri taleplerini karşılama, maliyetlerini azaltma ve işletmelerinin sürdürülebilir olması açısından önemli olduğunu belirtiyor. “Akbank olarak mobil kullanımında liderlik hedefliyoruz ve bunun için çalışmalarımıza kesintisiz devam ediyoruz” diyen Akbank KOBİ Bankacılığı’ndan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Bülent Oğuz ile KOBİ’lere sundukları mobil bankacılık hizmetlerini konuştuk:
*KOBİ’lere yönelik mobil teknolojilere neden yatırım yapıyorsunuz?
 Bizim için KOBİ’lerimiz çok önemli. “KOBİ’ler Türkiye’nin, Akbank KOBİ’lerin Gücüdür” felsefesiyle hareket ediyoruz. Buradan yola çıkarak KOBİ’lere verdiğimiz finansman ve danışmanlık desteğinin yanında, onların gelişen teknolojiye ayak uydurabilmesine de yardımcı oluyoruz. Biliyoruz ki KOBİ’lerin dijitalleşmesi, işlerini daha verimli yapabilme, müşteri taleplerini karşılama, maliyetlerini azaltma ve işletmelerinin sürdürülebilir olması açısından önemli.
* KOBİ’ler için hedefiniz nedir?
 KOBİ’lerimiz için dijital dönüşüm hedefliyoruz. Bu anlayışla Vodafone Türkiye ile 1 milyonu aşkın KOBİ’nin dijital dönüşümde yerini alması için güçlerimizi birleştirdik. İş birliğimiz kapsamında Vodafone’un www.yarinahazirim. com sitesi üzerinden tüm işletmelere sunduğu Dijitalleşme Endeksi’nin özel bir uyarlamasını KOBİ’lere sunduk. Ayrıca Vodafone ile birlikte “CODE:KOBİ; KOBİ’ler için büyümenin dijital kodları” başlıklı Hackathon’u düzenledik. 
* Hackathon’un KOBİ’lere katkısı ne oldu?
 Hackathon kapsamında yazılımcılar, tasarımcı profesyoneller ve öğrenciler KOBİ’lerin işlerini büyütmeleri ve verimliliklerini artırabilmeleri amacıyla e-ticaret, sosyal medya, müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) uygulamaları, tahsilat ve ödeme sistemleri gibi başlıklara odaklanarak dijital çözümler ve uygulamalar tasarladı. 14 yaşında dahi yarışmacımız vardı.
* En fazla ne tür projeler çıktı?
 Dijitalleşmenin KOBİ’ler için olan öneminin bilincinde olan yarışmacılarımız da Hackathon’da en fazla mobil uyumlu projeler geliştirdi. Bu etkinlikle KOBİ’lerin sorunlarına çözüm bulunurken girişimcilerin yaratıcı fikirlerinin de hayata geçmesi için fırsat yarattığımıza inanıyoruz.
* Bundan sonra KOBİ’lerin dijitalleşmesine yönelik ne gibi çalışmalarınız olacak?
 KOBİ’lerimizin ihtiyaçlarına yönelik, verimliliklerini artıracak dijital uygulamalar geliştiren fintech’lerle çözüm ortaklığı geliştirmeyi hedefliyoruz. KOBİ’lerimize artı değer katacak çözümler sunan fintech’lerle kuracağımız çözüm ortaklıklarıyla ülkemizde fintech ekosisteminin büyümesine öncülük etmek istiyoruz. Bu alandaki ilk iş birliğimizi bulut tabanlı ön muhasebe programı Paraşüt ile gerçekleştirdik.
* Paraşüt’ün KOBİ’lere nasıl bir katkısı var?
 Paraşüt ile işletmeler fatura kesmekten ödeme takibine, online tahsilattan raporlamaya kadar tüm finansal operasyonlarını kolayca yönetebilecek. Biz de Akbank üzerinden yaptıkları işlemleri kolayca takip etmelerini sağlamak amacıyla Paraşüt ile bir entegrasyon yaptık. Akbank Direkt entegrasyonu sayesinde KOBİ’ler Akbank hesaplarından yaptıkları işlemleri kolayca takip edip muhasebeleştirebilecek, tedarikçilere ya da diğer kişilere yapacakları ödemeleri uygulama üzerinden gerçekleştirebilecek. Zamanlarını ise asıl işleri olan satışa, büyümeye ayırabilecek.
* KOBİ’ler bu hizmetten nasıl yararlanabilir?
 Üstelik 3 ay boyunca Paraşüt aracılığıyla Akbank Direkt’ten yapacakları havale ve EFT işlemlerini ücretsiz gerçekleştirecekler. Ayrıca seçtikleri paket bitiminde Paraşüt üyeliğini 3 ay ücretsiz devam ettirebilecekler. Bu uygulamadan yararlanmak isteyen KOBİ’ler www. kobilerdijitale.com adresinden başvurabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz