"2023 hedefimiz 30 milyar dolar"

THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı, Capital’in sorularını şöyle yanıtladı...

19.09.2017 14:22:000
Paylaş Tweet Paylaş
"2023 hedefimiz 30 milyar dolar"

  • Daha çok hangi pazarlarda kaydırmalar ya da azaltmalar yaptınız?

 Örneğin, Uzak Doğu pazarlarında geçen yıl düşüşler gördük. Bunun karşılığında Afrika pazarlarını güçlendirmeye çalıştık. Afrika’nın transitlerini çok iyi kullandık. Orta Doğu ve Avrupa pazarlarında da azalmalar gördük. Bunları telafi etmek için Latin Amerika hatlarını devreye soktuk. Yine geçen yıl Amerika’da Miami’den sonra Atlanta’yı açtık. Hanoi rotasını açtık. Yeni rotalar Seyşeller, Maldivler, Mauritus, Zanzibar oldu. Şimdi Phuket ile devam edecek. Böylelikle dünyadaki önemli seyahat rotalarına da yolcu taşıyan bir hava yolu şirketine dönüştük. Hindistan büyümek istediğimiz hedef pazarlar arasında. Hindistan, Çin, Amerika ve Latin Amerika’ya büyüme pazarlarımız olarak bakıyoruz. 

  •  Kaç yeni hat açmayı planlıyorsunuz? 

 Bu yıl önümüzde ilk Phuket var. İki tane de Rusya’da açtık. Şu anda 120 ülke ve 302 destinasyonumuz var. Bu rakamlar bizi dünyada en fazla noktaya uçan havayolu şirketi yapmaya devam ediyor. Şu anda 1 numarayız. Bu sayı Phuket ile 303 olacak. Önümüzdeki yıl Mexico City ve Cancun’u planlıyoruz. Afrika’da yeni destinasyonlar gelecek. Afrika’nın bir numarası olduk. Orada 43 destinasyona uçuyoruz. 

  •  Havayolu taşımacılığı dışındaki THY iştiraklerinin büyüklüğü ne boyutta? Bunlarla ilgili büyüme planınız nedir? 

 15 iştirak şirketimiz var. İştiraklerimiz bizim açımızdan kıymetli şirketler ve 5-5,5 milyar dolarlık büyüklükteler. Havacılık değer zincirini yukarıdan aşağıya inceliyoruz. Olmamız gereken yeni alanları gözlemliyoruz. İlk etapta yönetim kurulu olarak arkadaşlarla stratejik olarak çalıştığımız önemli konulardan biri AnadoluJet projemiz. İleride başlı başına bir şirket olabilmesini hedefliyoruz. Yakıt şirketinde kapasitemizi sürekli artırıyoruz. Haftalık depolama kapasitemiz havalimanımızda 7 gün. Ortak yakıt şirketimizde bir tarafta Tüpraş, diğer tarafta Opet var. THY Opet’te onlarla ortaklığımız var. Yanı sıra Do&Co’daki ortaklığımız başarılı bir şekilde gidiyor. 

  •  Turkish Cargo nasıl performans gösteriyor ve bu iş için büyüme hedefleriniz nedir? 

 Kargo işimizi geçen yıl çift haneli büyüttük. Cirosu 1 milyar dolara geldi. Bu yıl 1,2 ya da 1,5 milyar dolara çıkacağımızı öngörüyoruz. Kargo işi her yıl yüzde 20’ler mertebesinde büyüyor. Kargo taşımacılığında dünyada son 2 yılda 13’üncülükten 10’unculağa geldik, hedefimiz 2,5 milyar dolar ciroya ulaşıp ilk 5 oyuncu arasına girmek. 

  •  THY dünyası ne kadarlık bir büyüklüğü ifade ediyor? 

 17 milyar dolarlık bir dünya. 


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz