"2023 hedefimiz 30 milyar dolar"

THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı, Capital’in sorularını şöyle yanıtladı...

19.09.2017 14:22:000
Paylaş Tweet Paylaş
"2023 hedefimiz 30 milyar dolar"

Özlem Aydın Ayvacı

oaydin@capital.com.tr

THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı, THY’deki iki yılını geçtiğimiz nisanda doldurdu. Özellikle 2016’nın oldukça zorlayıcı olduğunu belirten Aycı, “2016’da en zor yıllardan birini yaşadık. Ama çok şey öğreten bir yıl oldu” diyor. THY, 2016’da ciroda 2015’e göre dolar bazında yüzde 7,21’lik bir kayıp yaşadı. 2016 sonunda şirketin cirosu 9 milyar 650 milyon dolara gerilerken yolcu sayısı yine de yüzde 2,7 oranında artış elde etti. Aycı, “Zor bir yılda bile bu artışı başarmak çok önemli. Yolcu sayısında 1,5 milyondan fazla artış sağladık” diyor. Türkiye’de havacılık sektöründe 2016’da şirketler giderlerini yüzde 2-3 arasında düşürmeyi başarırken THY yüzde 8 düşürdü. Etkin gider yönetimi ve dinamik kapasite yönetimi politikası izlediklerini belirten Aycı, “Network’ü, frekansları, uçak tiplerini proaktif ve dinamik şekilde yönettik. Dünyanın neresinde talepte bir daralma varsa uçaklarımızı dünyada talebin hala canlı olduğu taraflara kaydırdık. Bu sayede hem piyasadaki fırsatları değerlendirdik hem krizi fırsata dönüştürdük” diyor. Aycı, 2017 yılından umutlu. Mayıs ayında yüzde 6,5 oranında büyüme oranını yakaladıklarını ifade ediyor. Yılı 10,1 milyar dolar ciroyla kapatmayı öngördüklerini söyleyen Aycı’nın ajandası oldukça dolu. Bir yandan turizm yükselişe geçerken yolcu sayılarını artırmaya çalışıyor. Öte yandan dünyada liderliğini elinde bulundurduğu uçulan nokta sayısına her geçen gün yenilerini eklemeye uğraşıyor. THY, iştirakleriyle beraber grup olarak 17 milyar dolarlık bir büyüklüğe sahip. Aycı, 2018 yılında taşınmanın ardından 2023 hedeflerine odaklanacaklarını söylüyor ve “2023 hedefimiz grup olarak 30 milyar dolar ciroya ulaşmak. Uçak sayımızı 500’e, yolcu sayımızı 120 milyona çıkaracağız. Geçen yıl 62,7 milyon olan yolcu sayımızı ise 2017’de 69 milyona ulaştıracağız” diyor. THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı, Capital’in sorularını şöyle yanıtladı: 

  • 2016, turizm ve havacılık sektörü açısından oldukça zor bir yıldı. Üstesinden nasıl geldiniz?

 Yönetim kurulunda üçüncü yılıma girdim. Geçen yıl en zor yıllardan birini yaşadık. Ama çok şey öğreten bir yıl oldu. Dış hatlarda düzelme var. Turizmde kıpırdanma yaşanıyor. Hollanda’da artışlar başladı, İngiltere iyi, Avrupa’da en zorlandığımız yer Almanya görünüyor. Rusya’dan gelenlerin sayısı zaten artmaya başlamıştı. Uzak Doğu’daki artış devam ediyor. Orta Doğu ile Almanya daha yavaş, Kuzey Avrupa ve Uzak Doğu daha hızlı artıyor. Bir süre daha böyle iyi gitmeye ihtiyacımız var. Eskiden turizmde çok daha erken karar verilirdi, tatiller erken planlanırdı. Bugün daha çok son dakikada karar veren ve daha kısa mesafeleri tercih eden bir profil ile karşı karşıyayız. Bu korku sadece havacılık sektörünü vurmadı. Fyord ya da cruise turizmini de vurdu. Dolayısıyla dünyanın değişik yerlerindeki turizm gelirlerinde azalmalar meydana geldi. İki ay önce açıklanan Amerikan turizm gelirlerinde uzun bir aradan sonra ilk kez düşüş oldu. Korumacılık giderek artmaya başladı. 

  •  2016 yılında turizmdeki kayıpların havacılık sektörüne yansıması sizi nasıl etkiledi? 

 Türkiye’ye gelen ziyaretçi sayısında yüzde 30 azalma meydana geldi. Bu gerileme havacılık sektörünü önemli ölçüde etkiledi, çünkü turistlerin yüzde 74’ü havayoluyla geliyor. Bu dönemde kayıplarımızı telafi edebilmek için bir dizi önlem aldık. Transit yolcu sayımızı artırmaya çalıştık. Transitte yüzde 15,5 civarı artış yakalamayı başardık. İç hatlarda da bir artış meydana getirdik. Geçen yıl 21 milyon transit yolcu taşıdık. 

  •  2016’da toplam ne kadar yolcu sayısına ulaştınız? 

 Geçen yıl 62,7 milyon yolcu taşıdık ve iç hat ve transite yüklenerek sonuçta şunu görmüş olduk: Turizmdeki yüzde 30’luk ziyaretçi kaybının, yüzde 74’ünün Türkiye’ye hava yoluyla geldiğini düşünürsek biz Türkiye’de havacılıktaki kaybı yüzde 8 ile sınırlamış olduk. n Bir önceki yıla göre yolcu sayısında yüzde 2,7’lik bir artış meydana getirdik. Zor bir yılda bile artışı başarmak çok önemli. Yolcu sayısında 1,5 milyondan fazla artış sağladık. 

  •  Kaç uçağınız var? 

 Şu an 337 tane. Yılın sonuna kadar 2 kargo, 1 tane de geniş gövde yolcu uçağımız gelecek. 14 kargo uçağımız var. 93 geniş gövde, geri kalanlar da dar gövde uçaklarımız. Önümüzde 176 tane de siparişini verdiğimiz dar gövde uçağımız var. Bu yılki gelişmeleri gözlemleyip daha sonra da geniş gövde siparişlerimizle gelecek kurgumuzu devam ettireceğiz. 

 Bu uçaklar ne zaman teslim edilecek? 

 2023’e kadar. Uçak teslimat programlarımızı, filo yönetimimizi, frekanslarımızı, destinasyonları gözden geçirdik. Kayıp olduğunu gördüğümüz destinasyonlarda frekansı ya azalttık ya o destinasyondan geçici olarak vazgeçtik. 


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz