3. kuşak çikolatacının iddialı hedefi

Ahmet Özokur, sorularımızı yanıtladı.

1.06.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
3. kuşak çikolatacının iddialı hedefi

Bu yıl çikolata fiyatlarını indirerek pazardaki liderliklerini pekiştirdiklerini söyleyen Özokur, “Fiyatlarımızı indirerek rakiplerimize gücümüzü gösterdik. Önce kendi pazarımızda liderliğimizi pekiştireceğiz. Daha sonra bölgesel liderliği hedefliyoruz” diye konuşuyor. Çikolatada her yıl yüzde 20 büyümeyi hedefleyen Özokur’la Ülker’in Çamlıca’daki merkezinde konuştuk:

Capital:
Bilişimle başladınız, şimdi çikolata grubunu yönetiyorsunuz. Farklı alanlarda çalışmak sizin tercihiniz miydi? Aile kuralları mı böyle?
- Aile içinde hiçbir zaman “kuşak yetiştirme” olmadı. Biz, her zaman aile bireylerinden öte birer profesyonel olarak şirkette yer aldık. Holdingde bilişimle başlamak tamamen benim tercihimdi. Ağabeyim Ali Bey ise çok küçük yaştan itibaren gıda tarafında çalışmaya başladı. Kendisinin rahmetli dedem Sabri Ülker’le çalışma imkanı oldu.

Capital:
Neden en başta ana iş kolunuz olan gıdada çalışmayı tercih etmeyip bilişime yöneldiniz?
- Üniversiteyi Amerika’da okudum. Daha sonra Londra’da pazarlama ve işletme alanında yüksek lisans yaptım. Londra’da okurken gençliğin verdiği heyecanla kendim birtakım işler yapmak istedim. Hiçbir zaman Yıldız Holding’in altında çalışmayı düşünmedim. Aklımda hep kendi işimi yapmak vardı. Londra’da okurken bir yandan iş planları yazmaya başladım. O zamanların popüler sektörleri bilişim ve perakendeydi. Ben de İngiltere’nin en büyük teknoloji perakende zincirini Türkiye’ye getirmek üzere görüşmeler yaptım. Melek yatırımcı bulup bu projeyi hayata geçirecektim.

Capital: Sonra kendi işinizi kurmaktan nasıl vazgeçtiniz?
- Türkiye’ye döndükten sonra dayım Murat Bey’e yapmak istediklerimi anlattım. Konuyu kendisiyle paylaşınca bana karşı fikirle geldi. ‘Bilişimde farklı işlerimiz var. Bunlar da benzer işler, istersen bu işlerin tamamını sen devral’ dedi. Ayrıca, bana bilişim şirketlerinin hisselerinin tamamını verdi. Tabii bu durum kendi işimi kurmaktan daha cazip geldi. Kurulmuş hazır bir düzen vardı. 23 yaşımda holdingin bilişim grubundaki şirketlerin hisselerini devraldım. O zaman bu şirketler çok küçüktü. Ancak, kısa sürede işler hızlı büyüdü. Bir süre sonra da Hızlı Sistem ile teknoloji distribütörlüğüne girdik. Ben de hep hayalim olan teknoloji perakendeciliğini yapmaya başladım. Hayatımdaki ilk şirket satın almalarını da bilişim şirketlerimizi yönetirken yaptım. Bu dönemde 4 şirket satın alması gerçekleştirdim. Bunlar, halen grupta olan şirketler. 3 yıl içinde bilişim şirketlerinin cirosunu 30 milyondan 200 milyon dolara çıkardım.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz