3. kuşak çikolatacının iddialı hedefi

Ahmet Özokur, sorularımızı yanıtladı.

1.06.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
3. kuşak çikolatacının iddialı hedefi


Capital: Önümüzdeki 5 yıl için hedefiniz nedir?
- Türkiye’de önümüzdeki 5 yıl içinde yeni ürünlerle birlikte her yıl hem tonaj hem ciro olarak yüzde 20 büyümeyi hedefliyoruz. Bu hedefimizin içinde inorganik büyüme yok, Yurtdışının payını da her geçen yıl yüzde 15-20 civarında tutmayı hedefliyoruz. Şu anda odaklandığım konular arasında inovasyon ve büyüme bulunuyor, Türkiye’de hala markalar geliştiriyoruz.

Capital: Şu anda çikolata grubunun başındasınız, Sizi 3 yıl sonra yeni bir alanda görebilir miyiz?
- Diğer işlerimin ömrü çok kısa sürdü, Etrafta “Ahmet Bey, üç yıl sonra ne yapacak” diye merak edenler oluyor. Doğrusunu söylemek gerekirse ana işte olmayı sevdim. İşin merkezinde olmak hakikaten çok zevkli, Kendi hedeflerim arasında da bundan sonra gıdada büyümek ve büyütmek bulunuyor. Bu saatten sonra gidip de ambalajcı olmam diye düşünüyorum.

Capital: Yeniden girişimci olmayı tercih eder misiniz?
- Kesinlikle etmem. Şu anki yaptığım işi daha çok seviyorum. Genç yaşlarda girişimcilik daha heyecanlı oluyor, İlk defa kendiniz bir şirketi A’dan Z’ye yönetiyorsunuz, sorumluluğunu alıyorsunuz. Bilişim şirketlerini devraldığım dönemde benim aileyle aramda herhangi bir bağ yoktu. Sonuçta geriye dönüp baktığınızda böyle bir girişimcilik deneyimini yaşamam iyi de oldu. O  dönem yönetim kurulu üyelerimden bir tanesi babamdı, Ancak üç yıl içinde bir kez bile yönetim kurulu toplantısına gelmedi. Benim alanıma ve işlerime çok büyük riayet gösterdi, Bugün de kendi işimi kurma hevesim olsa bunu yapabileceğim platformlar var. Buna hem ailem hem Murat Bey açık, Ancak şu anda işim başımdan aşkın. Artık girişimci ruhumu olabildiğince kendi işimde kullanmaya çalışıyorum.

Ahmet Özokur’un dönüm noktaları
1- Hayatımdaki ilk şirket satın almalarını da bilişim şirketlerimizi yönetirken yaptım. Bu dönemde 4 şirket satın alması gerçekleştirdim.
2- Görevde olduğum 3 yıl içinde bilişim şirketlerinin cirosunu 30 milyondan 200 milyon dolara çıkardım.
3- Kendi kendime geliştirdiğim bir yetim var. Yeni bir işle ilgili konuları çok çabuk öğrenirim. Marina işini de hızlı öğrendim ve holdingin 3 marina inşaatını gerçekleştirdim.
4- Bu projenin ardından Sağlam GYO ile Saf GYO’nun birleşme operasyonunu yürüttüm. iki şirket birleştiğinde 1 milyar dolarlık bir şirket oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz