8 yılda 7 kat büyüyeceğiz

Bill McDermott, Türkiye pazarına yönelik hedeflerini, kurumsal uygulama ve iş zekasında son trendleri ve geleceğe nasıl hazırlandıklarını anlattı.

1.09.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
8 yılda 7 kat büyüyeceğiz


SAP’nin yeni dönem hareket planı

1- 2012-2020 yılları arasında SAP Türkiye, 7 kat büyümüş olacak. Bu, iş gücünün ve yarattığı ekosistemin de 7 kat büyüyeceği anlamına geliyor.
2- Büyümenin yönü çok basit: İnsana, müşteriye, ekosisteme ve üniversitelere yatırım yapacağız. Gençlere yönelik profesyonel eğitimlerimiz var.
3- Türkiye’de daha çok kamu şirketleri ile iş yapıp onlara SAP’nin getireceği yenilikleri anlatacağız. Devlete yardımcı olacağız.
4- Dünyanın e büyük veri tabanı şirketi olan Sybase’i ve yazılım şirketi Ariba’yı satın aldık. Bunlarla 1 milyon iş network’ünü inorganik şekilde elde ettik.
5- Yüksek büyüme potansiyeli gösteren alanlara yatırım yapıyoruz. Böylece hem verimlilik hem etkinlik anlamında şirketin kâr marjını yükseltecek işlere giriyoruz.
6- 2015 yılı itibarıyla pazarın yüzde 35’ini temsil eder olacağız. 1 milyar kullanıcıya ulaşacağız. 2015 yılında 20 milyar Euro gelir hedefimiz var.
7- Farklı kâr marjı, farklı kârlılık getiren işlere girsek de ana işimizi daha verimli yapmış olacağız.
8- Gelecek 10 yılda bir yazılım şirketi olarak dünyanın lideri konumumuzu devam ettireceğiz. Şu anda işe yeni girmiş küçük bir şirketmiş gibi davranıyoruz.
9- Büyük düşünüyoruz. Sanki sektörde lider bir şirket değilmişiz gibi davranıyoruz. Sanki gerideymişiz gibi hareket ediyoruz.
10- “Gelecek oyun, sonraki fırsatlar ne olacak”, “O fırsatlar nasıl değerlendirilecek”, “Yeni büyük düşünce nasıl keşfedilecek” gibi sorular her gün aklımızda.

Capital: Yeniden yapılanmanın size katkıları neler olacak? Planda neler var?
- Bence burada önemli olan, SAP’nin yeniden yapılanması değil. Önemli olan, SAP’nin, dünyanın daha iyiye doğru gitmesi için aldığı kararlar. İnsanların yaşam tarzlarını geliştirmeye çalışıyoruz. Onların yaşamlarını iyileştirmek için teknoloji geliştiriyoruz, inovasyon yapıyoruz. Örneğin mobilite, bunlardan en önemlisi. Bu nedenle mobiliteye daha çok odaklanıyoruz. Dünya, mobil bilgileri yönetmekle uğraşıyor. Her 18 ayda bir dolaşan bilgiler, 2 kat büyüyor. “SAP HANA” adını verdiğimiz yeni nesil analitik iş çözümümüz bizim için devrim yaratan inovasyonlarımızdan biri. Ayrıca dünyanın önemli veri tabanı şirketi olan Sybase’i de satın aldık. Böylece veri tabanı teknolojisi ve HANA ile pazarda çok güçlü bir pozisyonda yer alıyoruz.

Capital: Peki Türkiye’de büyümenin yönü ne olacak? Büyüme nereden gelecek?
- Büyümenin yönü çok basit: İnsana, müşteriye, ekosisteme ve üniversitelere yatırım yapacağız. Gençlere yönelik profesyonel eğitimlerimiz var. Gençleri sertifikalandırıyor ve yüksek maaşla iş bulmalarını sağlıyoruz. Türkiye’de daha çok kamu şirketleri ile iş yapıp onlara SAP’nin getireceği yenilikleri anlatacağız. Devlete yardımcı olacağız. SAP olarak özel sektörün olduğu gibi devletin de mükemmel bir iş ortağı olmak istiyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz