Asgari sermaye şartı düşürülmeli

Logos Portföy Yönetim Kurulu Başkanı Melih Önder, sorularımızı yanıtladı.

17 TEMMUZ, 20150
Paylaş Tweet Paylaş
Asgari sermaye şartı düşürülmeli
Portföy yönetim sektörü son yıllarda hızlı gelişen bir sektör olmakla birlikte halen dünya ortalamalarının çok altında. Bu durum ilk bakışta dezavantaj gibi görünse de sektörün potansiyelini göstermek açısından aslında çok önemli bir gösterge. Logos Portföy Yönetim Kurulu Başkanı Melih Önder, portföy yönetim sektörünün gelişebilmesi için olumlu adımlar atıldığını, ancak SPK’nın son tebliğ taslağındaki asgari 10 milyon liralık asgari sermaye şartının çok yüksek olduğunu söylüyor. Önder, bu rakamın 2-3 milyon TL’den fazla olmaması gerektiğini belirtiyor. 2011 yılında faaliyetlerine başlayan Logos Portföy 155 milyon liralık portföy büyüklüğüne ulaştı. Bu rakamı 2-3 sene içerisinde 500 milyon TL'ye çıkarmak istediklerini anlatan Logos Portföy Yönetim Kurulu Başkanı Melih Önder, son dönemlerde reel faizlerin sıfıra yaklaşması, fon yönetim ücretlerinin makul seviyelere indirilmesi ve bağımsız PYŞ'ler ve fonlarının ortaya çıkmasının sektöre olan ilgiyi artırdığının altını çiziyor:

Logos Portföy’ün sektördeki yerini nasıl tanımlıyorsunuz?
Logos Portföy 2010 yılında kurulup 2011'de faaliyetlerine başladı. Türkiye'de 2-3 yıldır faaliyet gösteren “bağımsız” portföy yönetimi şirketleri (PYŞ) arasında performans öncüsü olmayı hedefleyen ve yerli sermayeli bağımsız PYŞ'ler arasında yönettiği 155 milyon liralık portföy büyüklüğü itibarı ile dördüncü sırada yer alan bir kurum. Aynı zamanda 2012 yılı içerisinde portföy büyüklüğünü en hızlı artıran kurumlardan birisi olduk.

Türkiye’de portföy yönetim sektörünün büyüklüğü nedir?
Şu an için portföy yönetimi sektörü 17 milyar dolarlık yatırım fonu ve 11 milyar dolarlık bireysel emeklilik fonundan ibaret. Bu toplam milli gelirin yüzde 3.5'ine tekabül ediyor. 10 yıl öncesinde yalnızca 5.6 milyar dolarlık yatırım fonu vardı. Yine de portföy yönetimi sektörünün geldiği yer, ekonominin büyüklüğüne ve diğer sektörlerdeki gelişmelere göre son derece yetersiz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz