BES'e ve girişim sermayesine odaklanacağız

Rhea Portföy Yönetimi Yönetim Kurulu Başkanı Onur Takmak, sorularımızı yanıtladı.

1.05.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
BES'e ve girişim sermayesine odaklanacağız


Portföy yönetim şirketlerine yönelik SPK yasasının ardından bazı tüzük değişiklikleri yapılıyor. Bu değişiklikler neleri beraberinde getiriyor?
Mevzuat taslağından sonra kamuoyu, daha çok sermaye yeterliliği konusuna odaklandı. Tabii ki odaklanılan konu resmin en önemli parçasından biriydi. Fakat bununla birlikte birçok ayrıntı bulunuyor. Mevzuatla beraber aslında vurgu yapılan nokta, sektörde başat faktör olan banka ve banka iştiraklerinin sektörü domine etmesini engelleyerek, bunun yarattığı haksız rekabet ortamını normalleştirerek, irrasyonel fiyatlamalarla ve vasat performans ile kendini özdeşleştirmiş olan bu sektörü biraz daha rekabet ortamına açıp daha sağlıklı bir ekosistem üzerinde yapılandırarak gelişmesine ön ayak olması. Biz de son nihai metni görerek kendimizi ona göre kurgulamış olacağız.

Şu an sektörde dünya genelinde bulunup da Türkiye’de bulunmayan ürünler var mı? Varsa bu ürünlerin Türkiye’ye gelmesi için neler yapılıyor?
Aslında Türkiye'de olmayan ürünlere gelmeden önce, Türkiye'de halihazırda olan ürünlerin bile son derece güdük bir yapıda olduğunu görüyoruz. O yüzden öncelikle 2014'te yatırım fonlarının gelişmesine tanık olacağız. Türkiye'de olmayan ürünler dediğimiz zaman, ağırlıklı olarak TL'nin oldukça güçlü olması, Türkiye'ye sermaye girişlerinin devam etmesi, yurt dışındaki bol likiditesinin Türkiye'ye kayması gibi TL varlıklar ağırlıklı bir strateji izlenecektir. Ama her zaman dolar ve Euro bazında tasarrufları tutmak zorunda olan bireyler de olacaktır. Ben ilk aşamada global enstrümanlar üzerinden dolar ve Euro bazlı getiriyi artırma imkânı tanıyan birtakım ürünlerin hareketleneceğini düşünüyorum.

Sektörde yakın zamanda, hangi segmentler ön plana çıkacak?
Devlet iki alanda vergi teşviği veriyor. Bunlardan ilki, Türkiye'de oldukça düşük seviyelerde olan tasarruf oranlarının artırılmasına yönelik hükümet tarafından belirlenmiş enstrüman olan, bireysel emeklilik (BES). Şu an bu enstrümana devletin desteği malum ve yılbaşından bu yana da çok önemli bir momentum yakalandı. Bu ivmenin de devam etmesini bekliyoruz. Dolayısıyla BES, portföy yönetimi için hızla büyüyen bir pasta olmaya devam edecek. İkinci alan olarak ise, geçen yıl haziran sonunda belirlenen girişim sermayesi fonu ve girişim sermayesi yatırım ortaklıklarına dönük olarak vergi teşviğinin olduğunu görüyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz