BES'e ve girişim sermayesine odaklanacağız

Rhea Portföy Yönetimi Yönetim Kurulu Başkanı Onur Takmak, sorularımızı yanıtladı.

1.05.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
BES'e ve girişim sermayesine odaklanacağız
Kendi sektöründe özel portföy yönetimi alanındaki hizmetleriyle uzmanlaşan Rhea Portföy Yönetimi, önümüzdeki dönemde yoğunluklarını sektörün gelişme alanlarını devlet desteğinin olduğu BES ve girişim sermayesi olarak tanımlarken, özellikle girişim sermayesi alanına odaklanarak bu alanda know-how’ı ile farklılık yaratmaya hazırlanıyor. Sektörde asıl büyümeyi 2014 yılı ile birlikte bekleyen Rhea, 2016 yılında ise sektörde bazı segmentlerde liderliği hedefliyor.

Portföy yönetim sektörünün bağımsız şirketlerinden olan ve müşterilerine sunduğu özel portföy çözümleriyle sektöründe farklılaşan Rhea Portföy Yönetimi, grubun Borsa İstanbul'da işlem gören Rhea Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı'nı üç yılda nominal portföy büyüklüğünü 4,5 milyon TL'den 80 milyon TL'nin üzerine çıkardı. Önümüzdeki dönemde BES ve girişim sermayesi segmentlerinin daha da ön plana çıkacağını belirten Rhea Portföy Yönetimi Yönetim Kurulu Başkanı Onur Takmak, kendilerinin de bu iki enstrümana ve özellikle girişim sermayesine ağırlık vereceğine dikkat çekiyor. Hem Türkiye'ye hem sektörün geleceğine inandığının altını çizen Takmak, diğer sorularımızı ise şöyle yanıtlıyor:

Portföy yönetim sektörü Türkiye’de son yıllarda nasıl bir gelişim gösterdi?
Son birkaç yılı sektör, gelişebilmek için gerekli temel faktörlerin bir araya gelmesini beklemekle geçirdi. Bu faktörleri Türkiye'nin zenginleşmesi, uyumlu ve sağlıklı bir portföy yönetim sektörü mevzuat yapısının oluşması ve aynı zamanda da nominal faiz oranlarının düşerek insanların aktif portföy yönetimi hizmeti alma ya yönelmelerini beklemek olarak sıralayabiliriz. Türkiye'nin son 10 yılda ciddi bir sermaye elde ettiği, enflasyonun düşmesiyle beraber belli bir istikrar üzerine oturmuş politikalarıyla Türkiye'ye yönelen yabancı sermaye akışlarının olduğu bir ortamda, faizlerin düştüğü ve varlık fiyatlarının oldukça yükseldiği bir sürecin içerisinden de geçtik. Dolayısıyla sektör, son yıllarını esas büyümenin oluşmasını beklemek için şartların oluşmasını bekleyerek geçirdi. Şu anda ise son düzlüğe girmiş bulunuyoruz. Esas büyüme ise 2014 yılıyla başlayacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz