Borsa yükselir, 93 bin zirvesi zor

HSBC Yatırım Genel Müdürü Tolga Koyuncu piyasa beklentileri ve yatırım stratejileri hakkında değerlendirmelerde bulundu.

1.11.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Borsa yükselir, 93 bin zirvesi zor

Capital: 22 Mayıs’ta FED politikalarında değişikliğe gideceğinin sinyalini vermesinin ardından piyasalarda yaşanan gelişmeleri özetler misiniz? 10 yıllık yükseliş trendi sona mı erdi?
- ABD’de parasal genişlemenin ekonomi üzerinde faydalarının olduğu gözlendi. İşsizliği düşürücü, büyümeyi destekleyici, perakende satışlar kalemini artırıcı etkilerini izledik. Düzelen bazı makroekonomik göstergeler paralelinde, FED’in içinden “Parasal genişlemeyi yavaşlatıp durduralım mı? Geri dönüş başlasın mı” gibi farklı sesler çıkmaya başladı. Bu görüşler paralelinde piyasalarda, 2013 sonunda parasal genişlemenin azaltılacağı yönünde beklentiler oluştu. Bu da parasal genişlemeden en çok faydalanan emtia ve gelişen piyasalarda satışı beraberinde getirdi.

Capital: FED’in parasal genişlemede politika değişikliği ne zaman olur? 2014’e sarkar mı?
- Şu anda FED’in içinde iki grup var. İlk grup, gelen verilerin yeteri kadar pozitif olmadığını düşünüyor ve parasal genişlemenin bir süre daha devamını savunuyor. İkinci grup ise düzelen makro göstergelerin yeterli olduğunu ve yaşanan parasal genişlemenin daha farklı makroekonomik sorunlar yaratabileceğini, o yüzden bir an önce kısılmasını savunuyor. Bu iki grup arasında de-vam eden görüş ayrılığı, piyasalar üzerinde vo-latilite yaratıyor. Sonuçta 10 yıllık yükseliş trendi, parasal genişlemenin sona gelmesiyle birlikte sona eriyor. Fazla likidite er geç azaltılıp geri çekilecek. Ekim sonunda parasal genişlemede azaltılmaya gideceği konuşuluyordu, sonra beklenti aralık ayındaki FED toplantısına sarktı. Ancak ABD’deki shut down olayından sonra bunun ekonomiye maliyetinden dolayı son verilerin iyi gelmeyeceği beklentisi oluştu. Dolayısıyla piyasanın beklentisi, Mart 2014’e sarktı.

Capital: FED kararının ötelenmesiyle birlikte bor-sada nasıl bir hareket olmasını bekliyor musunuz? Noel Baba rallisi yaşanır mı?
- Geçmiş yıllarda olduğu gibi sert bir yukarı hareket olmaz. Çünkü Mart 2014’te olsa bile FED’de bir politika değişikliği beklentisi var. Faiz ve kurda satış baskısı azalmış durumda. Bu nedenle olumlu hava yaşanır ama ralli gibi beklemelığı yarıya yakın. Bankalara yönelik düzenlemeler, kârları aşağı yönlü baskılıyor. Banka beklentileri de düşünce insanların yukarı yönlü heyecanı kırılıyor. Yukarı yönlü hareket mümkün ama 93.000 zirvesini yeniden görmek zor. Reel sektör kağıtlarında bu nedenle son dönemde daha fazla hareket var.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz