Borsa yükselir, 93 bin zirvesi zor

HSBC Yatırım Genel Müdürü Tolga Koyuncu piyasa beklentileri ve yatırım stratejileri hakkında değerlendirmelerde bulundu.

1.11.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Borsa yükselir, 93 bin zirvesi zor
Borsa, geleneksel olarak yılın son aylarında “Noel Baba rallisi” yaşıyor. Bu yıl FED’in tahvil alım programını azaltacağı beklentisiyle yeniden yıl sonu ralli beklentisi gündeme geldi. Ancak HSBC Yatırım Genel Müdürü Tolga KoyuncuFED’in politika değişikliği beklentisinin yukarı hareketi sınırlayacağını söylüyor. Koyuncu, “FED’de bir politika değişikliği beklentisi var. Faiz ve kurda satış baskısı azalmış durumda. Bu » j nedenle olumlu hava yaşanır ama ralli gibi beklemiyorum” diye konuşuyor. Banka kârlarına yönelik regülasyonların baskı yarattığını anlatan Koyuncu, bu piyasa şartlarında reel sektör ağırlıklı hisse portföyü tavsiye ediyor. Ekim ayı uzun bayram tatilinin etkisinde geçerken ABD’de yaşanan gelişmeler, tüm dünya piyasaları tarafından yakından izlendi. Eylül ayı içinde FED tahvil alımlarını yılın sonuna kadar azaltma ihtimalinin düşük olduğunu açıkladı ve ardından endeks 80.000 seviyelerini test etti. Daha sonra gevşeyen endeks yine ABD’den gelen borç tavanını yükselterek temerrüt ihtimalinin 2014 yılına bırakılma kararı haberiyle birlikte tekrar

80.000 seviyelerine doğru hareketlendi. Bu açıklamalar sonrasında Euro/dolar paritesinin yükselmesiyle birlikte, dolar tüm dünyada değer kaybetti. TL karşısında da 1,96 seviyelerine gevşedi ve dövizle ilgili panik çok olumsuz bir gelişme yaşanmadığı takdirde en azından yıl sonuna kadar ertelenmiş oldu. Ötelenen sorunlarla birlikte, piyasalarda yıl sonunda Noel Baba rallisinin yaşanıp yaşanamayacağı tartışmaları yapılıyor. Biz de bu konuyu, piyasa beklentilerini ve yatırım stratejilerini HSBC Yatırım Genel Müdürü Tolga Koyuncu’ya sorduk. Eskisi gibi sert bir yıl sonu rallisi beklemeyen Koyuncu, hisse bazında ise iyi getiriler elde edileceğini kaydediyor. Reel sektör ağırlıklı bir hisse portföyü öneriyor. Koyuncu’nun değerlendirmeleri şöyle:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz