"Dünya şirketleri arasına gireceğiz"

“Zorlu’nun dünya şirketleri arasında yer almasını hedefliyoruz."

23.06.2016 13:35:410
Paylaş Tweet Paylaş
"Dünya şirketleri arasına gireceğiz"
“ZORLU CENTER, HAYALİNİ KURDUĞUM BİR PROJEYDİ”
HERKES MEMNUN

Gayrimenkulde hayalimdeki proje Zorlu Center’dı. Bu yatırımımdan çok şükür sadece ben değil herkes memnun. Orada da herkes “Burası şöyle, burası böyle” diyordu ama şimdi İstanbul’un mihenk taşı, herkesin semti oldu. Biz alışveriş merkezi yapmadık, bir semt yaptık. Orada PSM, kültür merkezi, otel, iş merkezi, çarşı ve meydan var. “Bölgede trafik olacak” da dediler.

“PARAYI CEBİME KOYAR GİDERDİM”

Şimdi bizim yaptığımız metroda günde 100 bin kişi seyahat ediyor. Biz o metroyu yapıp hiç bedelsiz belediyeye devrettik. Ülkemizde bir iş yaparken önce insanımızı, ülkemizi düşünüyoruz. Zaten ülkemi düşünmesem bunları yapmazdım. Altyapıyı da yapmazdım, orayı satar, parayı da cebime koyar giderdim. Biz oraya Zorlu ismini verdik, Zorlu Center dedik. Kültür merkezi yaptık.

ÖNCELİĞİMİZ SANAYİ

Bugün bütün dünya starları PSM’ye geliyor. Çocuk tiyatrosu ücretsiz olarak binlerce çocukla buluşuyor. Bakın biz kültürde de eğitimde de sanayide de varız. Daha ne yapalım. Gayrimenkulde hayalini kurduğum projeyi yaptığım için başka bir proje hayali kurmuyorum. Biz sanayiciyiz, sanayici olarak devam edeceğiz. Gayrimenkulde karşımıza iyi bir proje çıkarsa yaparız ama önceliğimiz sanayi.


"TÜRKİYE'NİN KURTULUŞU İHRACAT"

“KÖTÜMSER OLMAMALIYIZ”

Türkiye’de sanayide en çok istihdam sağlayan ilk 3 gruptan biriyiz. Sanayide 2 milyon metrekare kapalı alanımız var. Vestel 17 yıldır kendi sektöründe ihracat liderliğini devam ettiriyor. Sanayici olmanın zorluklarına gelince… Sabah kalkıyoruz, kura bakıyoruz, dolar ve Euro ne oldu bunu takip ediyoruz ama hayat bu. Bak tespih çekiyoruz, ya sabır diyoruz… Sadece sanayide değil her işte zorluklar var. Bu açıdan bakmak lazım. Kötümser olmamalıyız.

“ARTIK ÇARK DÖNÜYOR”

Etrafımızda ateş çemberi var ama böyle olmasına rağmen Türkiye güçlü bir ülke. Bundan 15 yıl önce bugün yaşananlar yaşansaydı TL kim bilir nerelere gitmişti. Bugün hiçbir şey eskisi gibi değil. Türkiye’de artık çark dönüyor. Öyle böyle 150 milyar dolarlık ihracatımız var. Bunun yüzde 97’sini sanayi ürünleri oluşturuyor. 30 yıl öncesinde ihracatın yüzde 95’i tarım ürünleri ile gerçekleştiriliyordu. Yakın zamana kadar etrafımızda Suriye’ye, İran’a, Rusya’ya mal satıyorduk.

“40 MİLYAR DOLAR KAYBETTİK”

Oradan en az 30-40 milyar dolar kaybettik ama bunlar düzelecek. Türkiye Ortadoğu’da insan kaynağı en iyi olan ülke. Avrupa’nın beyaz eşya üssü konumundayız. Ama yeterli mi? Hayır. Türkiye’nin kurtuluşu 100 liralık ithalat gerçekleştiriyorsa 120-130 liralık ihracat gerçekleştirmesinde. O zaman herkes daha rahat içinde yaşar. Şu an yaşanan sıkıntıları ben büyüme sancıları olarak görüyorum. 180 ülkenin içinde 17’nci büyük ekonomiyiz. Bu da yetmediği için koşmamız ve daha çok çalışmamız gerekiyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz