"Dünya şirketleri arasına gireceğiz"

“Zorlu’nun dünya şirketleri arasında yer almasını hedefliyoruz."

23.06.2016 13:35:410
Paylaş Tweet Paylaş
"Dünya şirketleri arasına gireceğiz"

Nilüfer Gözütok Ünal

ngozutok@capital.com.tr

ZORLU HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKANI AHMET ZORLU,grubu için yeni rotasını belirledi: Türkiye’de ciroda bir numaraya oturmak, yurtdışında da dünya şirketleri içinde yer almak. Bundan sonra dünyada markalaşmak istediklerini belirten Zorlu, marka satın alma gibi fırsatları yakın takibine almış durumda. “Dayanıklı tüketim mallarında bir fırsat olursa değerlendiririz. Satın almalarda özellikle ilgilendiğim bölge Avrupa” diyor. yöİstediği noktaya ulaşmak için Zorlu, orta vadede birkaç milyar dolarlık yatırım planlıyor. Bu yatırımın adresini ağırlıklı olarak enerji, beyaz eşya ve elektronik olarak açıklıyor. Önümüzdeki 4 yılda bu hedefler doğrultusunda Zorlu Grubu, jeotermalde 600 milyon dolarlık daha yatırım yaparak 400 megavat kurulu güce ulaşmak niyetinde. Venüs markalı cep telefonlarıyla da yılda 40 milyon telefon üretmeyi planlıyor. İhracatta da hedef büyüten Ahmet Zorlu, “Bugün biz bütün dünya ile ilgileniyoruz. Pazarları ayırmıyoruz. 152 ülkeye ihracat yapıyoruz. Satışçıysan çalmadığın kapı, gitmediğin sokak kalmayacak. Bizim de gitmediğimiz ülke kalmayacak” diye konuşuyor. Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zorlu, iş gündemini, gruba CEO atanmasından sonraki çalışma temposunu ve gelecek hedeflerini Capital’e şöyle anlattı.

* Zorlu Holding artık bir CEO ile yönetiliyor. Ömer Bey CEO olduktan sonra hayatınız nasıl değişti?

 İlk CEO atamasını Ömer Bey’le yaptık. Haliyle değişiklikler oldu. Üzerimdeki bazı yükler gitti. Artık son kararlar bana geliyor. Eskiye göre daha az seyahat ediyorum. Önceden haftada 2 kez Avrupa’ya gittiğim olurdu. Valiz toplamaktan ve açmaktan bıkmıştım. Aslında CEO atamasından önce de bizim grubumuzda profesyonel bir yönetim vardı. Dünyanın neresine giderseniz gidin profesyonel yönetim yükleri alır ama patronların da bir fikri olmalı. Dünyanın tüm büyük şirketlerine örneğin Microsoft’a baktığınızda patron orada da fikrini söylüyor. Biz de fikrimizi söylüyoruz ama arkadaşların fikirlerini ve onların önerilerini ortaya getirip koyuyoruz. Çoğunluğun dediği oluyor ve bu durumda patronun yapacağı bir şey olmuyor. Başarılı olmak istiyorsanız ortak aklı kullanmanız önemli. Tek fikirle bir yere varamazsınız. Benim için de CEO sonrası işle ilgilenmemek mümkün değil.

* Bir CEO atamaya nasıl karar verdiniz?

 Bu kararı almak gerekiyordu çünkü holding çok büyüdü ve sektörler farklılaştı.

* Şu anda kaç saat çalışıyorsunuz? İşiniz süre olarak azaldı mı?

 Hayır azalmadı. Bugün sabah 6:30’da kalktım. Allah ne verdiyse, nereye kadar gidersem çalışmaya devam edeceğim. İşim süre olarak çok azalmadı. Zaten bir patron oturamaz, gezemez öyle bir lüksü olamaz.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz