"Hisse ağırlığı korunacak"

Zeki Şen, piyasalara ve yatırım stratejilerine yönelik sorularımızı şöyle yanıtladı...

1.05.2017 09:45:000
Paylaş Tweet Paylaş
"Hisse ağırlığı korunacak"

  • Döviz piyasalarında beklentiniz nedir? Neler kura etki edecek?

 Referandum sonrasında USD/TL kurunda görülen dalgalanmanın önümüzdeki günlerde yerini daha sakin bir seyre bırakabileceği beklentisindeyiz. Erken seçim riskinin gündemde olmaması, TL açısından önemli bir riskin geride bırakılması anlamına gelse de TL’de fiyatlanan oynaklığın sınırlı ölçüde gerilemesi ve yabancı yatırımcıların ilgisinin sınırlı kalması, para biriminde kayda değer bir değerlenme görülmesini önlüyor. Dolar/TL kurunu 3,60 seviyesine yaklaştıracak olası düşüşlerin yurt içinde kurumsal döviz talebi getireceği görüşündeyiz. 

  •  Merkez Bankası’nın sıkı likidite politikalarının etkilerini değerlendirir misiniz? 

 TCMB’nin sıkı likidite politikasını koruması, dolar/TL kurunda 3,70’li seviyelerin satış fırsatı olarak görülmesine yol açabilir. TCMB’nin 26 Nisan PPK toplantısında sıkılaştırıcı yönde sürpriz bir adım atması, dolar/TL’yi 3,60’ın altına itebilecek potansiyel bir gelişme. Önümüzdeki aylarda 3,60-3,80 bandını korumasını beklediğimiz kurun yılı 3,80’de tamamlayacağı görüşündeyiz. 

  •  Gösterge faizle ilgili beklentiniz nedir? Tek haneli seviyeler bu yıl görülebilir mi? 

 Yüksek seyreden enflasyon ve TCMB fonlama maliyeti bir süre daha tahvil faizlerinin yüksek seyretmesine yol açacak. Ancak yılın ikinci yarısında, enflasyonda beklediğimiz gerilemeyle TCMB’nin de kademeli olarak fonlamada bir miktar gevşemeye gitmesi söz konusu olabilir. Bu kapsamda gösterge tahvil faizinde yıl sonuna doğru şu ana oranla 100 baz puan civarında bir gerileme görülmesini bekliyoruz. 

  •  Altın ons bazında yükselme eğiliminde. TL bazında beklentiniz nedir? 

 Küresel risk algısındaki artışın altın fiyatını kısa vadede destekleme potansiyeline sahip olduğu, ancak ‘güvenilir liman’ alımlarının altında kalıcı bir yükseliş eğilimi görülmesine yol açmayacağı görüşündeyiz. TL’de yıl sonuna doğru hafif değer kaybı görüleceği ve bunun etkisiyle TL cinsi gram altın fiyatının 150 seviyesine yakın, yatay kalacağı değerlendirmesini yapıyoruz.


GARANTİ YATIRIM’IN ÖNERDİĞİ 10 HİSSEAKBANK:
Güçlü sermaye yapısı, aktif kalitesi, fonlama yapısı ve verimlilik yönünde attığı adımlar. AKSA: Defansif iş modeli, güçlü temettü.
EGE SERAMİK: Güçlü temeller ve artış potansiyeli.
FORD OTOSAN: İhracat odaklı iş modeli, güçlü nakit akımı ve yüksek temettü.
İŞ BANKACI C: Düşük çarpanlar ve güçlü faaliyet performansı.
PETKİM: Nafta etilen spread’indeki güçlü seyir.
SABANCI HOLDİNG: Güçlü net kâr büyümesine karşın, yüksek iskonto ile cazip değerleme.
TRAKYA CAM: Güçlü cam talebinin ve ürün fiyatlarındaki iyileşmenin devam edeceği beklentisi. TÜPRAŞ: İyileşen orta distilat ürün spread’leri, güçlü 2017 ilk çeyrek beklentileri.
VAKIFBANK: Özkaynak kârlılığının artıyor olması.MAKRO BAŞLIKLARDA NELER OLABİLİR?

BÜYÜME: 
2016 yılının son çeyreğinden bu yana özellikle özel tüketim katkısındaki hızlı artışla ekonomide önemli toparlanma sinyalleri görüyoruz. Ayrıca ihracat rakamlarında da belirgin bir iyileşme söz konusu. 2017’nin ilk çeyreğinde hükümetin attığı ekonomiyi destekleyici adımların üzerindeki olumlu etkilerinin önümüzdeki aylarda da sürmesini bekliyoruz. Ekonomide beklentimizden daha önce başlayan normalleşme sinyalleri sonrasında 2017 büyüme beklentimizi yüzde 2,5’ten yüzde 3,0’e yükseltiyoruz.
ENFLASYON: Ekonomide toparlanma devam ederken, 2017 yılında enflasyon görünümü olumsuz seyrediyor. Son dönemde vergi indirimlerine ve petrol fiyatlarındaki düşüşe rağmen enflasyon beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Yıllık enflasyonun nisan ve mayıs aylarında yüzde 12’lerde seyretmesi olası. Ancak yaz aylarında enflasyonda düşüş olmasını, özellikle aralık ayındaki baz etkisiyle yıllık yüzde 9 olarak gerçekleşmesini bekliyoruz.
CARİ AÇIK: Ortalama Brent petrol fiyatının yıllık ortalama 57 dolar olacağı varsayımıyla 2017 yılında net enerji maliyetinin önceki yıla göre 5-6 milyar dolar yükselmesini bekliyoruz. Turizm gelirlerinde sınırlı bir iyileşme beklentisi ve büyüme tahminimizdeki yukarı yönlü revizyonla cari işlemler açığının kademeli olarak genişlemeye devam edeceğini tahmin ediyoruz. 2016 sonunda yüzde 3,8 gerçekleşen cari açık/ GSYH oranın 2017’de yüzde 4,7’ye yükselmesini bekliyoruz.
İŞSİZLİK: Ekonomik aktivitedeki toparlanmanın ve hükümetin işsizliği azaltma yönünde aldığı bazı teşvik kararlarının, önümüzdeki aylarda istihdama olumlu yansıyacağı beklentisindeyiz. Ocak ayında yüzde 13 olan işsizlik oranın yıl sonunda yüzde 11,5’e gerilese de 2016 yılının üzerinde kalacağını tahmin ediyoruz.
MERKEZİ BÜTÇE: Hükümetin vergi indirimleri, borç yapılandırma ve şirketlerin kur riskine önlem olarak attığı bazı adımlarla ekonomiye verdiği desteğin kamu maliyesine olumsuz etki ettiğini görüyoruz. Ancak nette ekonomideki canlanmayla birlikte bu etkinin sınırlanabileceği belirtiliyor. Ekonomiyi destekleyici ancak kamu maliyesini bozucu tedbirler nedeniyle 2017 için yüzde 1,8 olan bütçe açığı/GSYH tahminimizi yüzde 2,5’e yükseltiyoruz.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz