"Hisse ağırlığı korunacak"

Zeki Şen, piyasalara ve yatırım stratejilerine yönelik sorularımızı şöyle yanıtladı...

1.05.2017 09:45:000
Paylaş Tweet Paylaş
"Hisse ağırlığı korunacak"

Talip Yılmaz

tyilmaz@ekonomist.com.tr

Referandum sonrasında piyasalar açısından TCMB’nin politika duruşu, iç siyasete ve dış politikaya hakim olacak hava ve son olarak Suriye kaynaklı jeopolitik haber akışı önemle takip edilecek. Garanti Yatırım Genel Müdürü Zeki Şen, “TCMB’nin sıkı politika duruşunu koruyarak enflasyonla mücadeleyi ön planda tutması, özellikle kısa vadeli tahvil faizlerini yüksek tutacak olsa da piyasalara güven telkin etmek adına olumlu bir adım olacak” diyor. Öte yandan, yurt içi siyasette uzlaşmacı bir tonun benimsenmesi ve ekonomik reformlara öncelik verilmesi, yatırımcı algısını olumlu yönde değiştirebilecek gelişmeler olarak sıralanabilir. Benzer şekilde özellikle AB-Türkiye ekseninde ilişkilerin normalleşmesinin TL cinsi varlıklara olumlu yansıyabileceği yorumunu yapan Zeki Şen, piyasalara ve yatırım stratejilerine yönelik sorularımızı şöyle yanıtladı: 

  • Piyasada yabancılar önemli rol oynuyor. Yabancı yatırımcıların referandum sonrasında nasıl hareket etmesini bekliyorsunuz?

 Referandum riski geride bırakılmış olsa da mevcut tabloda yabancı yatırımcıların Türk varlıklarına ilgisinin kısa vadede artacağına işaret eden bir görüntü yok. TL’nin zımni oynaklığının yüksek seyretmesi, yüksek getirisine rağmen para birimine ilgiyi sınırlamaya devam ediyor. TL’de değerlenme potansiyeli sınırlıyken yılın ilk aylarında kaydedilen yükselişin ardından yabancı yatırımcıların hisse senetlerine de daha seçici yaklaşması beklenebilir. Son olarak yatırımcıların uzun vadeli tahvillere sınırlı ilgi gösterebileceği, ancak nette fon akımların düşük seviyelerde kalacağı görüşündeyiz. 

  •  Referandum sonrasında borsada nasıl bir hareket bekliyorsunuz? 

 2017 yılına girilirken risk alma iştahına önemli ölçüde katkı sağlayan ABD kaynaklı vergi teşviki beklentilerinin yılın son çeyreğine ötelenmesiyle birlikte hisse piyasalarındaki toparlanma ivme kaybetmiş durumda. Bu anlamda nisan-mayıs döneminde küresel tarafta borsalarda politik belirsizlik ve jeopolitik riskler takip edilerek düzeltme eğiliminin sürdüğü, tepki alımlarının sınırlı kaldığı bir eğilim etkili olabilir. 

  •  Yılın sonlarına doğru nasıl bir hareket görürüz? 

 Vergi teşviki beklentilerinin yılın son çeyreğine doğru yeniden gündeme gelmesiyle birlikte yeniden iyimser hava yakalanabilir. Bu görünümde iç politik belirsizliğin geride kaldığı BİST açısından ekonomik politikalar izlenecek olup kısa vadeli görünümde TL bazlı zirvenin yenilenmesi ihtimalinin korunduğunu düşünüyoruz. 

  •  Endeksle ilgili yıl sonu beklentiniz nedir? 

 Diğer yandan söz konusu seviyeye yönelik fiyatlamaların özellikle dış piyasalardaki görünüm nedeniyle kalıcı olmasını beklemiyoruz. 92.500-93.500 bölgesi kısa vadede izlediğimiz direnç aralığı olurken olası kâr satışları karşısında 87.000-85.000 seviyeleri, yılın ikinci yarısı adına öne çıkabilecek destek bölge olarak izlenebilir. Endeksin yıl sonunu 90.000-95.000 bandında tamamlayacağını düşünüyoruz. 

  •  Garanti Yatırım’ın model portföyünde hangi hisseler var? Hangilerini öneriyorsunuz? 

 Referandum sonrası hisse piyasasında olumlu beklentimiz mevcut. Piyasanın ve özelde bankaların son dönemdeki güçlü hareketlere rağmen hala ucuz seviyelerde işlem gördüğünü düşünüyoruz. Özellikle piyasada seçim belirsizliğinin ortadan kalkması ve muhtemelen ekonomi politikalarının önümüzdeki dönemde daha öne çıkması söz konusu olacak. Yine orta vadeli yapısal reform ajandasının canlandırılması ve son dönemde Kredi Garanti Fonu desteğiyle yatırım ve işletme sermayesi tarafında reel sektörün elinin rahatlatılması da büyüme dinamikleri ve piyasa üzerinde olumlu olacaktır. Bu 264  şablonda halihazırda 10 hisseden oluşan model portföyümüzde üç banka ve 7 banka-dışı hisse bulunuyor. 


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz