İhtiyaca uygun çözüm sunuyoruz

Kadir Şener’le bulut bilişimi ve Microsoft’un bulut bilişimdeki yerini ve hedeflerini konuştuk.

1.09.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
İhtiyaca uygun çözüm sunuyoruz


Bu konuyu biraz açabilir miyiz?

- Farklı bölgeler düşünün. Messenger akşam saatlerinde daha fazla kullanıyor. Avrupa’da akşam iken, ABD tarafında boş kalıyor. Türkiye’de Kandilli Rasathanesi’nin web sitesini örnek verebiliriz. Kandilli’nin normal zamanda aldığı talep 1’dir, ama deprem olduğu zaman talep bin olur.

Siz bu yatırımı 1000’e göre mi yapacaksınız, yılın deprem olmadığı günlerine göre mi yapacaksınız?
- Mesela üniversitelerin kayıt siteleri, yılda iki kez çalışır. Hiçbir öğrenci başka zaman girmez. Bulutta siz bütün bu istekleri dünya çapında, bölgeçapında veya şirket çapında kümelediğiniz için bu değişkenlik azalıyor.

Başka nasıl bir maliyet avantajı var?

- Diğer ekonomik boyutu da diyelim ki siz bir uygulama geliştirdiniz. Birden fazla kuruma hizmet veriyorsunuz. Şu anki var olan yapıda nedir? Siz her kurum için bu uygulamayı birden fazla kez kuruyorsunuz, denetliyorsunuz. Peki bulut servisinde ne oluyor? Bu uygulamayı kuruyorsunuz, 100’lerce 10 binlerce kullanıcıya aynı hizmeti veriyorsunuz. Bulut çok ciddi bir maliyet avantajı getiriyor.

Sanırım maliyetten öte bir de ÎK avantajı var?

- Doğru, buluta sadece maliyet olarak bakmamak lazım. Bizim araştırmalarımıza göre maliyetlerin yüzde 55’i altyapıdır. Yüzde 30-35’lik kısmı uygulamaların yönetilmesidir. Diğer kalan kısım da yeni uygulama geliştirmedir. Napıyoruz biz? Bütün BT yatırımlarının yüzde 90’ını esas bu iş gruplarının görmediği şeye yapıyoruz. Bulut ne yapıyor? Yüzde 90’lık kısımdaki maliyetleri aşağı çekiyor. Bulut bilişimde genel konsept, BT departmanlarının işi yürütmekten çok daha fazla inovasyona odaklanmalarını sağlıyor. O yüzden çok teknolojik değişimler gördük sektörde. Ama işin arkasında bir ekonomik boyut yoksa bunlar geride kalıyor.

Bulut bilişim dünyada ne kadarlık bir büyüklüğe ulaştı? Gelecekte ne olacak?

- Özel bulut için tahmin şu; 2012 yılı içinde kurumların yüzde 69’u özel bulut kullanmayı düşünüyor. Genel bulut tarafında da çok hızlı bir gelişim var.

Türkiye’de mevcut durum nedir? Gelecekte nasıl bir gelişim bekleniyor?
- Türkiye’de özel bulut tarafında Microsoft Türkiye’de çok ciddi yatırımlar görüyoruz. Denizbank şu anda özel bulut yapısı kurdu. Bu ortamda hizmet veriyor. Sunucu maliyetlerinde 7 milyon dolar, toplam altyapı maliyetlerinde 12 milyon dolarlık tasarruf elde etti. İş yükü azaldı. Bank Asya BT süreçlerinde bizim özel bulut çözümlerimizi kullanıyor. Normalde 3 kişinin 1-2 günde yaptığı işi şu anda yarım saat- 1 saat arasında yapıyorlar. Süreçlerini otomatize ettiler. Bulut, bütün BT çalışma sürecini değiştiren bir şey. Başarı hikayeleri artıyor şirketler bazında.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz