Kritik eşiği atladık, liderler ligindeyiz

Serpil Timuray,U dönüşü planının sonuçlarını Capital’e anlattı.

1.08.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Kritik eşiği atladık, liderler ligindeyiz

Capital: Fiyat rekabeti dışında ne gibi uygulamalar size sektörün üzerinde büyüme getirdi?
- Bu rekabette özellikle bazı tarifelerdeki kalıplaşmış uygulamaları kırmak anlamında önemli yenilikler yaptığımızı düşünüyoruz. Hatırlarsanız ön ödemeli abone tarifelerinde genellikle ön yükleme koşulu vardır. Ön yükleme koşulu olmayan yeni bir tarife çıkardık.

Datada zaman bazlı fiyatlandırmayı sunan ilk operatör olarak cepnet tarifeleri koyduk. Fatura stop diye bir uygulama getirdik. Bu sayede tüketici datasını kullanırken modem üzerinden gerekli zamanlarda uyarılar aldı. Harcamanın kontrolünü tüketiciye veren tarifeler geliştirdik.

Yine Türkiye’deki telekom sektörünün ilk deneme kampanyalarını biz yaptık. “Memnun kalmazsanız paranızı iade ediyoruz” kampanyası gibi Türkiye’de birçok ilki gerçekleştirdik. Sonuç olarak tüketicinin tercihi de Vodafone oldu. Uluslararası çapta tüm telekom operatörleri için yapılan net tavsiye skoru araştırmasında Türkiye’nin en çok tavsiye edilen operatörü Vodafone olarak görülüyor. Bu liderliği 9 çeyrektir, yani 27 aydır devam ettiriyoruz.

Capital: Son 4 yılda hangi alanlarda ne kadar yatırım yaptınız?
- Müşteri memnuniyetini sağlayabilmek için çok önemli yatırımlar yapmamız gerekiyordu. Vodafone, Türkiye’nin en büyük ikinci uluslararası doğrudan yatırım girişidir. Bugüne kadar satın alma dahil bütün yatırımlarımıza baktığımızda Türkiye’ye kümülatif olarak 12,3 milyar TL yatırım gerçekleştirdik.

Son 4 yılda 4,4 milyar TL yatırım yaptık. Bu da ağırlıklı olarak teknolojik altyapımıza yapıldı. Bu dönemde şebeke ağımızı 3 misline çıkardık. 2G ve 3G toplamına bakacak olursak baz istasyonu ekipman sayımız 2009 başında 13 bin 300 adetten 27 bin 900 seviyesine ulaştı. Son 4 yılda her 2 saatte bir Vodafone ekibi bir baz istasyonu kurdu. Bu muazzam bir rakam. Bu sayede yüzde 99,04 nüfus kapsama oranına eriştik. O nedenle kendimize o kadar güveniyoruz ki “Memnun kalmazsanız paranız iade” diyoruz. Yatırımların en önemli kısmı baz istasyonlarına yapıldı, 5 adet yeni teknolojik servis ve müşteri merkezi devreye aldık, İzmir’de ve Tuzla’da bir kumanda merkezi gibi faaliyet gösteren akıllı şebeke merkezleri kurduk, Elazığ ve Samsunda iki adet çağrı merkezi kurduk, İzmir’de dijital veri merkezi kurduk.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz