Kritik eşiği atladık, liderler ligindeyiz

Serpil Timuray,U dönüşü planının sonuçlarını Capital’e anlattı.

1.08.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Kritik eşiği atladık, liderler ligindeyiz
Serpil Timuray,  2009’da Vodafone Türkiye CEO’su olduğunda önüne “U dönüşü planı” diye adlandırdığı 5 yıllık bir stratejik plan koymuştu. Aradan 4 yıl geçti. Timuray, Vodafone’u zarardan kâra geçiren bu planın son yılına girdi. Son 4 yılda 4,4 milyar TL yatırım yaptı, şebekesinin büyüklüğünü 3’e, cirosunu ise 2’ye katladı. Sektörde gelir bakımından pazar payını da yüzde 30’a yükseltti. Timuray, “Yüzde 30 pazar payı bizim için çok önemli bir eşikti. Bu eşiği geçtik. Artık liderler ligindeyiz. Pek çok alanda liderliğe devam edeceğiz” diyor.
Serpil Timuray, 2009 yılında Vodafone Türkiye’ye CEO olunca ilk röportajı kendisiyle Capital yapmış ve Timuray, şirketi zarardan kâra geçirecek “U dönüşü planı”nı uygulamaya koyduğunu söylemişti. Aradan 4 yıl geçti. Timuray, U dönüşü planının sonuçlarını da yine Capital’e anlattı.

Timuray, geçtiğimiz 4 yılı, Vodafone Türkiye’nin her alanda atak yapüğı bir dönem olarak değerlendirdi. 5 yıllık stratejik programın son yılına girdiklerini belirten Timuray, 4 yılda geldikleri noktayı şöyle özetliyor: “Bu stratejik programımızı Türkiye’de sesten dataya doğru bir dönüşüm çağının başladığı bir zamanda icra etmeye başladık. Son 4 yılda 4,4 milyar TL yatırım yaptık. Bu da ağırlıklı olarak teknolojik altyapımıza yapıldı. Şebeke ağımızı 3 kat genişlettik. Küresel tecrübemizi yerel akılla birleştirdiğimiz glocal adını verdiğimiz stratejik yaklaşımla yenilikçi, etkin ve hızlı hareket ettik. Türkiye’de telekomünikasyon sektörünün en hızlı büyüyen operatörü olduk. Son 4 yılda gelirlerimiz 2 misline katlandı. 2,6 milyar TL’den 5,5 milyar TL’ye çıktı. Gelir bakımından pazar payımız yüzde 18,6’dan yüzde 30’a yükseldi. Şu an çok önemli bir eşiği aşmış durumdayız. Artık liderler ligindeyiz." Vodafone Türkiye CEO’su Serpil Timuray’ın sorularımıza verdiği yanıtlar şöyle:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz