Reel sektör öne çıkacak

SONER İNANÇ, İMKB'nin yeni yılda da gücünü koruyacağını, geri çekilmelerle birlikte yönünün yukarı olacağını söylüyor.

1.01.2011 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Reel sektör öne çıkacak


4- İMKB HALA UCUZ MU?
Yatırım tavsiyelerini ülkelerin yatırım endekslerindeki ağırlıklarına göre nötr, yüksek ağırlık veya düşük ağır­lık diye veriyoruz. 2011'de Türkiye'ye notumuz nötr, yani endeksteki ağırlık kadar yatırım yapılması yönünde.

2011'de dünya piyasaları için öngörümüz 12 Fi­yat/Kazanç (F/K) oranı. Asya için 12,1 F/K, Latin Ame­rika için 12,3 F/K ve Türkiye'nin bulunduğu Doğu Av- rupa-Ortadoğu-Afrika Bölgesi) için F/K tahminimiz 8,9 düzeyinde. Yani içinde bulunduğumuz bölge Ancak, Türkiye'nin 2011 F/K öngörüsü 10,2 düze­yinde. Yani Türkiye, içinde bulunduğu bölgede şu anda ucuz değil.


5-ENDEKS BAZINDA BEKLENTİLER

Endeks bazında bir değerlememiz yok. Biz hisse bazında değerlemeler yapmayı tercih ediyoruz. Ancak, tahmini­miz, 2011'de, 2010'nun üzerinde değerleri görürüz. Aşağı hareketlerin de dünyada büyük çalkantılar olmazsa sınırlı olacağı kanaatindeyiz, çok sert düşüşler olmaz. Çünkü, İMKB değerleme olarak pahalı bir ülke değil. Düzelt­melerle iskontosu da artıyor.

Makro ekonomik göstergeler de genel olarak iyi. Tür­kiye ile ilgili olumlu olmasını gerektiren çok neden var.

6-2011 YATIRIM STRATEJİSİ

Citigroup, 2011 genel yatırım stratejisinde, banka hisse­lerinden reel sektör hisselerine doğru odaklanmanın ar­tacağı ve bu şirketlere ilginin öne çıkacağı yönünde gö- rüyüne s ahip. B ankalardı İMKB'deki y üzde 4 5-50'lik dominant etkisi düşünüldüğünde, portföyünde bu his­seler de olmak zorunda. Citigroup analistleri, bankalar arasında en çok YKB ve Garanti Bankası'nı beğeniyor. Ama Türkiye'nin içinde bulunduğu CEEMEA bölgesi için en çok tavsiye ettikleri şirketler arasında şu anda Türk bankası yok. THY ve Tekfen Holding var. Bunun

yanında, TAV ile tüketim alışkanlıklarının artması bek­lentisinde Tofaş ve Arçelik hisseleri de öneriliyor.7-2011'DE KÂRLAR NE OLACAK?

Türk bankalarının 2011 kâr beklentilerinin, 2010'a göre düşük olmasını bekliydruz. Bu nedenle bütün piyasa için 2011 kâr artışı beklentimiz sadece yüzde 5 düzeyinde. Bu, CEEMEA Bölgesi içinde Çek Cumhuriyeti hariç en düşük kâr atışı beklentisi. Bizce son dönemde yatırım­cıların hisse satışlarının arkasında da bu etken var.

8-NOT ARTIRIMININ PİYASAYA ETKİSİ

Yatırım yapılabilir ülke seviyesine çıkılması, dünyadaki örneklere bakıldığında, ciddi para girişi olmayacağını gösteriyor. Asıl para girişi yatırım yapılabilir seviyenin bir not üzerinde gerçekleşiyor. Çünkü, yatırım yapılabilir se­viye notundan aşağıya da düşülebilir, fonlar bu riski çok fazla almak istemiyor.


9-DÜNYADA FAİZ ARTIRIMI OLUR MU?

FED, BoJ ve ECB'nin faiz oranlarını 2011'de sabit tutma­sını bekliyoruz. Artırım beklemiyoruz, yani likidite bol­luğu sürecek. Gelişmiş piyasalarda yüksek büyüme ya­kalayan İsveç, Avustralya ve İsveç faiz artırabilir. Yüksek büyüme ve enflasyon baskısı hisseden gelişmekte olan piyasalarda faiz artırımları görülebilecek olmasıdır.

 

 

 


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz