Satın almalar artacak mı?

Türk şirketlerinin geldiği noktayı ve gelecek beklentilerini, işlem adedi bazında pazar lideri olan 3 Seas Capital Partners’ın CEO’su Şevket Basev anlattı.

1.09.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Satın almalar artacak mı?

Bunun en önemli sebebi, ilk 6 aydaki toplam işlem hacminin yüzde 65’ini oluşturan özelleştirme ihalelerinin tümünün Türk yatırımcılar tarafından kazanılması. Zaten dünyada da böyledir. Yerlilerin payı fazladır.

4- Yabancı yatırımcılar hangi ülkelerden? Son yıllarda nasıl bir değişim oldu?

Türkiye’ye ilgi gösteren yabancı yatırımcıların çeşitliliği son yıllarda önemli ölçüde arttı. Geçtiğimiz yıllarda Hindistan’dan Güney Afrika’ya, Meksika’dan Çin’e kadar birçok farklı ülkeden yatırımcı çeken Türkiye, 2012’de 35 dolayında değişik ülkeden yatırım aldı. Her zaman en ciddi yatırımcılar ABD ve AB ülkelerinden oldu ancak son yıllarda Malezya, Rusya, Japonya ve Kuveyt başta olmak üzere Körfez ülkelerinden yatırımcıların da işlem adetleriyle öne çıktıklarını söyleyebiliriz.

5- Türkiye'nin global M&A pazarındaki payı nedir?
Financial Times Mergermarket ve Thomson Reuters verilerine göre 2013’ün ilk yarısında dünya genelinde toplam 1 trilyon doların biraz üstünde işlem hacmine ulaşıldı. Türkiye M&A pazarı ise son yıllardaki gelişmelere rağmen henüz dünya liginin üst sıralarına ulaşamadı. Fakat rakamlar gayet umut verici. 2013’ün ilk yarısı itibarıyla Türkiye, dünya M&A pazarından işlem hacmi ve adedi olarak yüzde 1 dolayında pay alıyor.

6- Yatırımcılar en çok hangi ölçekteki şirketlere ilgi gösteriyor?
Maalesef küçük ölçeklere ilgi yok. Bizdeki en önemli problem de bu. Küçük ölçekli şirketlere yatırım yapan fonların veya büyük şirketlerin olmaması. Bence bu, Türkiye’nin reel ekonomisi açısından önemli bir sıkıntı. 20-30 milyon dolarlık eşik geçildikten sonra işler kolaylaşıyor. O zaman bankalar da özel sermaye fonları da ilgileniyor. Ama biz de henüz dolmamış bir boşluk var. O da gelişmiş ekonomilerde olup da bizde bir türlü yerleşemeyen “venture capital” (girişim sermayesi) kavramı. Bu fonların çalışma mantığı tamamen farklı. Sadece bahsettiğim küçük ve riskli yatırımlarla ilgileniyorlar. ABD’de binlerce var. Örneğin bir venture capital’in portföyünde 80 iş olur. Bunların 30’u batar, 30’u orta halli gider, 20’si çok iyi iş yapar ve içlerinden biri Google olur... Bizde ise internet sektörü dışında sağlıklı biçimde çalışan bir venture capital hala yok. Bu bence önemli bir eksik. Özetle Türkiye pazarında orta-büyük ölçekli şirketlerle ilgili bir sıkıntı yok. Ama 20-30 milyon doların altındaki şirketleri büyütme konusunda sıkıntımız var.

7- Son dönemde hangi sektörlerde hareketlilik yaşanıyor? Gelecekte nasıl olacak?
2013’ün ilk yarısında elektrik ve gaz dağıtım özelleştirmelerinin de etkisiyle işlem hacminin yüzde 60’ını enerji oluşturdu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz