Satın almalar artacak mı?

Türk şirketlerinin geldiği noktayı ve gelecek beklentilerini, işlem adedi bazında pazar lideri olan 3 Seas Capital Partners’ın CEO’su Şevket Basev anlattı.

1.09.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Satın almalar artacak mı?
2012 yılı satın alma ve birleşmeler açısından rekorlarla geçmiş, 315 işlemde toplam 28 milyar dolarlık hacim oluşmuştu. Aynı canlılık bu yılın ilk yarısında da sürdü. Uzmanlar, özellikle enerji, iletişim, sağlık ve tüketici ürünleri gibi sektörlerdeki hareketliliğin süreceğini öngörüyor. Üstelik artık yerli oyuncuların sesi de giderek daha gür çıkıyor. Satın alma ve birleşme pazarındaki son durumu, Türk şirketlerinin geldiği noktayı ve gelecek beklentilerini, işlem adedi bazında pazar lideri olan 3 Seas Capital Partners’ın CEO’su Şevket Basev  anlattı.

1- Satın alma ve birleşmeler açısından geçtiğimiz yıl nasıldı? Bu yılın ilk yarısındaki performans nasıl?
2012 çok verimli geçti. Pazarımız, geçen yıl toplam 315 işlem ve yaklaşık 28 milyar dolarlık işlem hacmiyle önemli bir başarıya imza attı. İşlem adedi bazında ise Türkiye tarihinin rekoru kırıldı. 2013’ün ilk yarısında ise tespitlerimize göre 156 adet işlem tamamlandı ve bu işlemlerden değeri açıklanmış olan 48 işlemde toplam 10,7 milyar dolarlık hacme ulaşıldı. Ortalama işlem büyüklüğü ise 227 milyon dolar oldu. Bu yılın ilk yarısında 1 milyar dolar üstü 4 adet işlem gerçekleşti ve bunların tümü de özelleştirme işlemiydi.

2- Son dönemde yaşanan iç ve dış gerilimler yabancı yatırımcıların iştahını etkiledi mi?
Açıkçası M&A pazarı biraz farklı. Kısa dönemli gerilimler finansal piyasaları veya borsayı hemen etkiler ama bizde öyle değildir. Bunların hepsi en az 5-7 yıllık uzun vadeli yatırımlar. Bizim sektörümüzde bir şirkete yatırım kararı alınırken bakılan 3 temel kriter var. Büyüme, kârlılık ve bunların sürdürülebilir olup olmadığı. Yatırım kararları ülkenin genel yapısına, gelecek projeksiyonlarına bakılarak alınıyor. O yüzden kısa süreli gerilimlerden ziyade makro göstergeler, derecelendirme kuruluşlarının değerlendirmeleri daha etkili.

3- Pazardaki yerli-yabancı dengesi nedir? İşlemlerin yüzde kaçını yabancılar yapıyor?
2012’deki 315 işlem içinde yabancı yatırımcıların payı yüzde 51’di. 2009 ve 2010 yıllarında yüzde 63’tü. 2013’ün ilk 6 ayında ise açıklanan işlemlerin 8,8 milyar doları yerliler tarafından karşılandı. Değerleri açıklanan toplam işlem hacminin yüzde 85’ine tekabül eden bu oran, bir önceki yıl yüzde 49 olan yerli payının ciddi şekilde arttığını gösteriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz