Sorunsuz satın alma nasıl olur?

TAV Havalimanları Holding'in CEO'su Sani Şener sorularımızı yanıtladı.

1.04.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Sorunsuz satın alma nasıl olur?


4- Siz bu sorunları nasıl çözüyorsunuz? Ya da nasıl çözülmeli?

- Dediğim gibi bizde böyle bir şey olması söz konusu bile değil. Biz zaten böyle süreçlere başladığımızda (eğer biz hisse satıyorsak) "Ben ekibimle devam ederim, bir kişiyi bile değiştirmem, değiştirtmem de" diye pazarlığa başladığımız için toplam süreçte ve sonrasında bizde öyle bir sorun olmuyor.

5- Sizce "satın alan" taraf en çok hangi konularda zorluk yaşıyor?

- Bence en zorlanılan konu insan kaynakları oluyor. Ama bizim yönetimimizde bu durum söz konusu değil. Çünkü TAV bir İK markası, bir yetenek tarlası, bir ülke temsilcisidir. Satın alma ve birleşmelerde TAV çalışanlarının dokunulmazlıkları vardır. Çünkü bu markayı onlar yaratmıştır. Sürecin diğer zor yanları tabii ki finansal pazarlık kısmı. Ama alacağınız ortağın, taliplerden hangisi olacağını seçmek de önemli.

6- "Satış yapan" açısından bakarsak; deneyimlerinize göre satın aldığınız şirketlerin sahipleri en çok hangi konularda çekimser davranıyor?

- Satış demek, aslında hisse satışı veya alımı demek. Tek düşünce para veya tarafların kazancı olursa işin içinden çıkılamıyor. İlk dikkat edilmesi gereken kazanç, kesinlikle hisseleri el değiştiren firmanın kazancı olmalıdır. Ondan sonra hisse sahiplerinin kazancına bakılmalıdır. Mesela TAV'da hisselerini satanların hep dikkat ettiği husus bu olmuştur. Alanlar da buna dikkat etmiştir. O yüzden çok başarılı satın almalar ve satışlar yaptık. Satış sürecinde etik değerler çok önemlidir. Yarın birlikte çalışacağınız bir ortaktan hiçbir şey saklanmamalı diye düşünüyorum. Şirketi komple satıp gidiyor olsanız bile bu prensip geçerlidir.

7- Yabancı satın almalar mı yerli operasyonlar mı daha zorlu oluyor? Neden?
- Yerli satın almalar daha kolay tabii ki. Yabancının kurumsallık değerleri ve kuralları çok daha fazla oluyor. Ama biz zorlanmıyoruz. Çünkü biz, TAV Havalimanları ve TAV İnşaat olarak 10 farklı ülkede iş yapıyoruz. Dolayısıyla kurumsal yönetimimiz, raporlama tekniklerimiz zaten küresel standartlarda.

8- Operasyonu yürütürken danışmanla ilişkiler nasıl yürütülmeli, nelere dikkat edilmeli?
- Danışmanlar da yerli bir şirket de olsa uluslararası nitelikte firmalar olduğu için bir anlayış ve iş yapma biçimi zorluğu olmuyor. Ama hukukçular birbirlerini de sizi de çok yoruyorlar. Yetkili iki kişi karşılıklı oturduğu zaman hukukçuların karşılıklı çekincelerini çok hızlı çözebiliyorlar.

9- Halka açık olan ve olmayan şirketlere ait operasyonlarda bu süreç farklı işliyor mu?
- Halka açık şirketlerde genellikle kurumsal yönetim ilkeleri çok hassas olduğundan, uluslararası standartlar kullanıldığından, satışın veya birleşmenin çok önemli kısımları rahat hallediliyor. Ama halka açık olmanın getirdiği kısıtlık, gizlilik, spekülasyona yol açmama, çok kontrollü olma, kurallardan yanlışlıkla da olsa sapmama gerginliği, halka açık olmayanlara göre dezavantaj oluyor tabii ki... Halka açık olmayanlar çok rahatlıkla açık açık işlemleri götürebiliyorlar ama biz işlerimizi, çok yakınlarımıza bile hiçbir şey söylemeden, büyük bir gizlilik içinde götürüyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz