Sorunsuz satın alma nasıl olur?

TAV Havalimanları Holding'in CEO'su Sani Şener sorularımızı yanıtladı.

1.04.2012 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Sorunsuz satın alma nasıl olur?
2012 yılı, satın alma ve birleşmeler açısından hızlı başladı. Eczacıbaşı Grubu'nun İpek Kağıt'taki tüm yabancı hisseleri geri alması TAV Havalimanları'nın  yüzde 3 8'inin Fransız Aeroports de Paris tarafından satın alınması ve Boyner Holding'in YKM operasyonu, ^H önemli işlemlerden birkaçı. İçlerinde en çok konuşulan ise YKM'nin satışı oldu. Çünkü çıkan anlaşmazlıklar nedeniyle taraflar mahkemelik... Uzmanlara göre bu tarz sıkıntılar yaşamak hiç de düşük bir ihtimal değil. İşte bu ayki "10 Soru" bölümünde, satın alma ve ortaklıklarda ortaya çıkan pürüzleri ve nelere dikkat edilmesi gerektiğini gündeme getirdik. Merak edilenleri, şimdiye kadar önemli işbirliklerine imza atan TAV Havalimanları Holding'in CEO'su SANİ ŞENER ile konuştuk.

1- TAV olarak şimdiye kadar birçok stratejik satın alma ve ortaklığa imza attınız. Bu süreç nasıl ilerliyor?

- Satın alma veya birleşmelerdeki süreç tabii ki çok uzun oluyor. Genellikle 1 yıl gibi bir süreyi göze almak gerekiyor. Satış anlaşması, ortaklık anlaşması, finansalların incelenmesi, ön inceleme süreci gibi pek çok aşamadan geçiliyor.

2- Peki bu süreçte şirketleri en çok meşgul eden noktalar neler?
- Halka açık bir şirketseniz gerekli açıklamaları yaptıktan sonra gizliliğin önemi çok büyük. Her iki tarafın yetki verilen bankaları ve yetkili hukuk şirketleri de çok önemli bir işlev üstleniyor. Bence satın alma ve birleşmelerin en büyük zorluğu, günlük işleriniz bütün hızıyla devam ederken bu işleri takip eden yöneticilerinizi ve tüm çalışanlarınızı hem moralli tutup hem bu önemli ve çok zor işle çok ciddiyetle ilgilenmelerini sağlamak.

3- Genel olarak bakarsanız en sık rastlanılan sorunlar neler?

- Bu süreçte yönetim kadronuzun katılımcılığı en önemli aşamayı oluşturuyor. Yönetim kadronuzun yeteneği de önemli. Dünyanın sayılı avukatlık şirketlerinin ve bankalarının her türlü isteklerine teknik olarak en doğru yanıtı verebilmeliler. Zaten şirketin değerini, sizin yönetici kadronuzun bilgisi ve katılımcılığı sağlıyor. Düşünebiliyor musunuz, bu yönetici arkadaşlarınız belki de kendisine işini kaybettirecek bir anlaşmayı yapmak için gece gündüz çabalıyor. Çok zor bir durum tabii ki... Bizde kesinlikle olmaz ama diğer satın alma ve birleşmelerde, yurtdışındaki bu tür işlemlerde en büyük sorun budur. Gelen şirket ve onun çalışanları satın alınan şirketin çalışanlarına genellikle patronluk taslar ve işlerini ellerinden almaya çabalarlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz