Talep çok yüksek yeni şirket gelir

Watsons Genel Müdürü Ahmet Yanıkoğlu ile yaptığımız sohbet...

25.02.2016 11:51:210
Paylaş Tweet Paylaş
Talep çok yüksek yeni şirket gelir
* Sizden sonra yeni oyuncular da girdi. Şu anda sektörde nasıl bir rekabet var?
 Rekabet gayet yoğun. Türkiye’de talep hala yüksek. Birkaç yeni giriş daha olacağını düşünüyorum. Özellikle özel günlerde bahsettiğiniz yoğun hareket, bana yeni girişler için pazarın müsait olduğunu söylüyor. Yerli yatırımcılar da olabilir ama yabancı da… Yabancı yatırımcıların çok daha dikkatli olması gereken bir pazar Türkiye. Büyük umutlarla girip çok büyük başarısızlıklar yaşayan yabancılar oldu. Bu alanda yurtiçinden birkaç girişimci daha çıkabilir.
* 2016’da mı girişler olacak?
 2016’da mevcut oyuncular büyümelerini sürdürecek. Aynı zamanda 1-2 yeni giriş var. Onlar daha da büyüyecek ve gözle görünür hale gelecekler. 2016’da yeni girişler de olacaktır. Aslında burada da diğer piyasalarda olduğu gibi her bir perakendeci kendine bir karakter bulacak. Tüketici nereden ne alışveriş yapacağına artık karar verebilecek. Watsons olarak çok şükür bir karakterimiz var. Bizim düzenimiz oturdu, emin adımlarla ilerliyoruz.
* Online kanallardan satış planınız var mı?
 Tabii var. Online satış göründüğü kadar basit değil. Arkasında büyük bir platform gerektiriyor. Çünkü tüketiciler çok talepkar. Yani mağazadan aldığı bir ürünü postayla geri gönderip değiştirebilmek ya da oradan seçip buradan almak ya da bir sepetin yarısını buradan yarısını oradan ısmarlamak gibi çok sofistike talepleri var. Tabii biz kurumsal bir perakendeci olarak bu işe girdiğimiz zaman en iyisini yapmak zorundayız.
* Peki kişisel bakım ve kozmetikte online ne kadar önemli bir kanal? 
Bizim sattığımız ürünler açısından o kadar büyük bir büyüme olduğunu gözlemlemiyoruz ama bir talep var. O talebe verimli bir şekilde hitap etmek o kadar kolay değil. Watsons’a burada bir buzkıran gemisi olma görevi düşecek. Diğer tüm uluslararası grupların Türkiye’den gitme nedenlerinden biri burada aradıkları verimi bulamamalarıydı. İlk kurulduğumuz zamandan beri verimli bir perakendeci olarak çalışıyoruz. Kârlılık oranlarımız da sektörün üzerinde. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz