Tekfen'de az sektörlü yeni dönem

Erhan Öner’le yaşanan dönüşümü ve yeni dönem planlarını konuştuk.

1.01.2013 00:00:000
Paylaş Tweet Paylaş
Tekfen'de az sektörlü yeni dönem


Capital: Dönüşümün ardından büyüme stratejinizin temel ayakları neler oldu?
- Odaklandığımız iki ana iş kolumuz olan inşaat ve tarımsal sanayide büyümek diyebilirim. 16 yıl önce yurtdışında taahhüt alanında en fazla iki ülkede çalışır, 400-500 milyon dolar ciro yapardık. Şimdi bu rakamı 1,2 milyar dolar ciroya getirdik. 10 farklı ülkede çalışıyoruz. 24’ten fazla projeyi yürütüyoruz. Sonuçta stratejimizi çok fazla dağınık işler yapmak yerine bildiğimiz işlerde, büyük parçalarla ilgilenmek üzerine kurduk. Bu şekilde büyümeyi hedefliyoruz. Eskiden 4-10    milyon dolarlık iş de yapardık, şimdi 100 milyon doların altındaki işe girmiyoruz.

Capital: Bankacılıktan çıktıktan sonra faaliyet gösterdiğiniz işlerin dağılımı ne oldu?
- Bugün eskisi kadar çok fazla faaliyet sahamız yok. Baktığınız zaman bizim en büyük sektörümüz taahhüt. Ciromuz içindeki payı yüzde 60, tarımsal sanayinin ise yüzde 40 civarında. Diğerlerinin payı çok az. Dolayısıyla bizim iki tane çok kritik alanımız var. Biri taahhüt, diğeri ise tarımsal sanayi.

Capital: Yeni dönemde ortaklığa da çok açık bir profil çiziyorsunuz. Ortaklıkta ne arıyorsunuz? Yeni ortaklıklar gündemde mi?
- Büyümede yanınıza alacağınız kişinin eğer paranız varsa stratejik ortak olması lazım. Paranız yoksa finansal ortak alabilirsiniz. Ancak bizim grup olarak böyle bir finansal sıkıntımız
yok. Dolayısıyla finansal ortaklığa değil, ancak stratejik ortaklığa sıcak bakıyoruz. Yeter ki bu ortaklıklar bize bir değer katsın. Ortaklıktaki paylara karar vermeden önce kiminle dans ettiğinizi görüp ondan sonra karar vermeniz gerekiyor. Örneğin, biz Faslılarla yaptığımız ortaklıkta, onlar hammadde kaynaklarına sahip olduğu için şirket hisselerinin yüzde 30’unu kabul etmek zorunda kaldık.

Capital: İnşaat alanında Socar’la ortaklık gerçekleşmedi. Bu gelişme sizi nasıl etkiledi?
- Socar’ın Tekfen İnşaat’la olan ortaklığı gerçekleşmedi. Ancak, Socar’la yakın ilişkilerimiz devam ediyor. Şu anda onlarla birlikte Azerbaycan’da yaptığımız iki büyük proje var. Bunlardan bir tanesi Socar’ın Azerbaycan’daki merkez ofis kuleleri. Socar’ın merkez ofis binalarını yapıyoruz. 450 milyon dolarlık oldukça büyük bir proje. Socar’la birlikte yaptığımız ikinci büyük proje ise 320 milyon dolar yatırım bedeli olan büyük petrol platformu. Bunu Socar’la birlikte inşa ediyoruz. Önümüzdeki yıl teslim edeceğiz. Socar’ın bundan sonra yapacağı platformları almak için çalışmalarımız devam ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum Yaz